3 bin kişilik göçmen kafilesi Meksika’dan ABD’ye gerçek yola çıktı

Meksika’nın Chiapas eyaletinde yer alan Tapachula kentinden çoğunluğu Venezuela ve Orta Amerikalı göçmenlerin oluşturduğu kafile, bu sabah erken saatlerde yola çıktı. ABD’ye gerçek yola çıkan göçmenler, birinci etapta yürüyerek 42 kilometre uzaklıktaki Meksika’nın Huixtla kentine ulaşmak istediklerini belirtti. Göçmenler, Meksikalı yetkililerden ABD hududuna gerçek seyahatlerinde ülkede yasal seyahat etmelerini sağlayan müsaade evrakları ile vize talep ettiklerini söz etti. Şu ana kadar 25 kilometre yürüyerek Huehuetan kentine ulaşan göçmen kafilesine, Meksikalı güvenlik güçleri rastgele bir müdahalede bulunmadı.

Meksikalı yetkililer, Huehuetan kentinde Ulusal Göç Enstitüsü ve Ulusal Muhafızların hazır bulunduğunu ve göçmenlerle birinci diyaloğun kurulması için çalışacaklarını tabir etti.

Meksika’da en son 24 Haziran’da 4 binden fazla göçmenden oluşan bir kafile Tapachula kentinden yola çıkmıştı. Geçtiğimiz pazartesi günü ABD’nin Texas eyaletinde yer alan San Antonio kentinde 67 göçmen bir tırın kasasında kilitli halde terk edilmiş, 39 santigrat dereceyi aşan sıcak hava koşulları nedeniyle tırın kasasında mahsur kalan göçmenlerden 53’ü hayatını kaybetmişti. Olay sonrası ABD, Meksika, Guatemala ve Honduraslı yetkililer bir ortaya gelerek, göçmen kaçakçılığıyla uğraş için ortak çalışma kararı almıştı.

KAYNAK: İHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*