Ali Babacan’dan cumhurbaşkanı adaylığı açıklaması

Cumhurbaşkanı ve Meclis seçimine 13 ay varken, hem iktidar hem de muhalefet seçim çalışmalarını sürdürüyor. CHP, GÜZEL Parti, Gelecek, DEVA, Saadet ve Demokrat Parti, parlamenter sisteme geçiş için bir ortaya gelmişti.

Habertürk’te altılı masanın ortak cumhurbaşkanı adayının kim olacağı ile ilgili gelen sorulara karşılık veren DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, “Ortak aday olmadığı anda DEVA Partisi’nin adayı Ali Babacan’dır. En son toplantımızda ortak adayın niteliklerini sıraladık. Şimdi altılı masada söylem edilen tek bir isim yok. Altılı masada isim bazında görüşme yapılmadı, yalnızca nitelikler sayıldı” dedi.

“İKİLİ GÖRÜŞMELERDE BAZEN İSİMLER GÜNDEME GELİYOR”

Babacan şunları söyledi:

“Teoride ortak aday 6 şahıstan birisi olabilir. Dışarıdan birisi de olabilir. Öncelikle kucaklayıcı oluşu, kutuplaştırıcı olmaması. 6 genel liderden birisi olabilir, dediğim üzere dışarıdan da olabilir. 6’lı masada hiçbir vakit bir isim gündeme gelmedi. Bu masada tam bilakis isim konuşmayalım, seçim yaklaşınca isimleri değerlendirelim diye teklif vardı. Partimizin içerisinde dahi somut isim bazında bir kıymetlendirme yapmadık. Bir mutabakat olmazsa partinin genel lideri doğal ki cumhurbaşanı adayıdır. İkili görüşmelerde bazen isimler gündeme geliyor. Öbür genel liderlerin söylediği benim söz etmem yanlış olur. Lakin her gündeme geldiğinde daha çok erken, günü gelince bunları konuşuruz diyorum. Benim zikrettiğim rastgele bir isim yok. Bırakın 6’lı masayı, ikili görüşmelerde ve hatta partimizde bile isim zikretmedim. Günü gelince bunların hepsi konuşulur. Sayın Kılıçdaroğlu’nun kamuoyuna açıklamaları oldu. 6’lı mutabakat olursa aday olurum dedi. Sayın Akşener ben aday değilim dedi. Onun dışında konuşmamız yanlış olur

Toplumsal paylaşım sitesi Twitter’dan da açıklama yapan Babacan şunları yazdı:

“Bu bahiste mütevazı olmayacağım: Şu andaki krizi bizden öteki çözecek kimse yok. Kriz çözme deneyimi farklı bir şey. İki tane krizi çözmüş diğer bir takım varsa bulalım, gelsinler, çözsünler”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.