Almanya, Rus gazı yerine kömür kullanacak

Rusya’nın Avrupa’ya doğal gaz sevkiyatı, Kuzey Akım’daki kapasitenin de düşürülmesiyle azalmaya devam ederken, Habeck, yaptığı açıklamada Almanya’nın gaz depolama tesislerini doldurmaya yardımcı olmaya yönelik gaz tasarrufu için ek tedbirler alındığını bildirdi.

Habeck, Rusya’nın doğal gazda kesintiye devam edeceğine yönelik telaşlarla ülkesinin elektrik üretimi için gaz kullanımını sınırlaması ve Rusya’dan gelen arzdaki düşüşü telafi etmek için doğal gaz depolama tesislerine öncelik vermesi gerektiğini belirtti.

Alman Yeşiller Partisi eski Eş Genel Lideri olan Habeck, Almanya’nın kömür yakıtlı elektrik üretiminden çıkma planlarına ve partisinin unsurlarına ters olmasına karşın ülkenin elektrik üretimi için kömür kullanımını da artırmak zorunda kalacağını da vurguladı.

Habeck, “Talep üzerine kanunla alternatif bir gaz rezervi oluşturuyoruz. Bu, dürüst olmak gerekirse, bir geçiş devri için daha fazla kömürle çalışan elektrik santrali manasına geliyor.” tabirini kullandı.

Gaz piyasasındaki durumun son günlerde kötüleştiğini ve gaz depolama tesislerinin yüksek fiyatlara da olsa doldurulabildiğini vurgulayan Habeck, “Gazda tedarik şu anda garanti altında lakin durum önemli. Bu nedenle gaz tüketimini azaltmak için önlemleri güçlendirmeye ve ek önlemler almaya devam ediyoruz. Bu, gaz tüketiminin daha da azalması ve depolama tesislerine daha fazla gaz aktarılması gerektiği manasına geliyor. Aksi halde kış güçlü geçecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Habeck, Avrupa’da doğal gaz fiyatlarının yükselmesinin Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in kendilerini huzursuz etme, bölme ve fiyatları artırma stratejisi olduğunu savunarak, “Buna müsaade vermeyeceğiz. Kararlı, eksiksiz ve dikkatlice bir halde karşılık veriyoruz.” dedi.

Almanya İktisat ve İklimi Müdafaa Bakanlığının açıklamasına nazaran, Alman hükümeti elektrik üretimi içi kömür kullanımını artırmanın yanında hane halkı tüketimine hudut getirmeyi ve endüstride daha az doğal gaz kullanılmasını teşvik edecek bir mekanizmayı da hayata geçirmeyi planlıyor.

Alman hükümeti ayrıyeten, kışın doğal gaz ıstırabı yaşanmaması için ülkede doğal gaz piyasası alan yöneticisi olan Trading Hub Europe için Alman Kalkınma Bankası’ndan (KfW) 15 milyar avro ek kredi limiti açmayı hedefliyor.

Öte yandan, Almanya’daki doğal gaz depolama tesislerinde doluluk oranı şu anda yüzde 57 düzeyinde bulunurken, Alman hükümeti Kasım 2022’ye kadar bu oranı yüzde 90’a ulaştırmayı hedefliyor.

Almanya’nın endüstride çarkları döndürmek ve konutları ısıtmak için Rus petrol ve doğal gazına başka Avrupa ülkelerinden daha fazla bağımlı olduğu görülürken, ülke, Rusya-Ukrayna savaşı öncesi muhtaçlığı olan doğal gazın yüzde 55’ini, Rusya’dan karşılıyordu. Son vakitlerde bunu yüzde 35’e düşürdü.

Almanya’da konutların yaklaşık yarısı ağır endüstride elektrik üretmek için kullanılan doğal gazla ısıtılıyor.

Rusya’ya güç bağımlılığını azaltmak için ağır çalışmalar yürüten Alman hükümeti, Rus gazından büsbütün bağımsız olmak için vakte gereksinimi bulunduğunu belirtiyor. Hükümet, Batılı ülkelerin Moskova’ya karşı yaptırımlarını desteklemesine karşın Rusya’dan gaz arzının çabucak durdurulmasına karşı çıkıyor.

GAZPROM, KUZEY AKIM ÜZERİNDEN AVRUPA’YA GAZ SEVKİYATINI DÜŞÜRMEYE DEVAM EDİYOR

Gazprom, 14 Haziran’da yaptığı açıklamada Kuzey Akım üzerinden gaz sevkiyatının 167 milyon metreküpten 100 milyon metreküpe düşürüldüğünü bildirmişti.

Kuzey Akım, Yamal-Avrupa boru sınırı ve Ukrayna’daki boru çizgilerinin yanı sıra Rus gazını Avrupa’ya taşıyan kıymetli sınırlardan biri olarak biliniyor. Şirketten daha evvel yapılan açıklamada, Yamal-Avrupa üzerinden sevkiyatların durdurulduğu, Ukrayna üzerinden sevkiyatların da yaklaşık yarı yarıya düştüğü belirtilmişti.

15 Haziran’da ise Gazprom, Alman Siemens şirketine bakım için gönderilen birtakım teknik ekipmanların şimdi dönmediğine işaret ederek, Kuzey Akım boru çizgisi üzerinden Avrupa’ya doğal gaz sevkiyatının yüzde 33 daha düşeceği ihtarında bulunmuştu.

Gazprom, Kuzey Akım boru çizgisine gaz tedarikin, 16 Haziran prestijiyle günlük 67 milyon metreküpe kadar sağlanabileceğini bildirdi.

Rus şirket ayrıyeten, rubleyle ödeme yapmayı reddettikleri gerekçesiyle daha evvel Polonya, Bulgaristan, Danimarka, Finlandiya ve Hollanda’ya doğal gaz sevkiyatını durdurmuştu.

Almanya İktisat ve İklimi Müdafaa Bakanı Robert Habeck, teknik sıkıntılar nedeniyle Kuzey Akım boru sınırı üzerinden Avrupa’ya doğal gaz sevkiyatında kesintiyi “siyasi güdümlü” olarak nitelendirmişti.

Almanya, Rus güç kaynaklarına bağımlılığı nedeniyle geçmişte, Washington idaresi tarafından ağır tenkitlere maruz kalmıştı.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*