B12 Vitamini Eksikliğiniz Var Mı? O vakit Bu Yiyecekleri Daha Sık Yemeyi Deneyin!

İnsan bedeni B12 vitaminini kendisi üretemez. Yeniden de bizim için vazgeçilmez bir vitamin zira kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna ve hudut hücrelerimizin fonksiyonuna katkıda bulunuyor. B12 eksikliği olan şahıslar, kırmızı kan hücreleri az gelişmiş olduğu için anemiye yakalanma riski daha yüksektir. Gebe bayanlar, önemli doğum kusurlarına neden olabileceğinden B12 eksikliği konusunda çok dikkatli olmalıdır.

B12 VİTAMİNİ

B12’den elde edeceğiniz bir başka sıhhat faydası da kemiklerinizi güçlendirmesi ve osteoporozu önlemesidir. Birebir vakitte genel ruh haliniz için de uygundur; B12 eksikliği olan beşerler ekseriyetle kendilerini berbat hissederler. Ayrıyeten beyninizi takviyeler ve hafızanız için uygundur. Size güç verir ve cildinizin, saçınızın ve tırnaklarınızın büyümesini ve sıhhatini takviyeler.

GIDA

Peki, bu çok taraflı şahane vitamini size hangi yiyecekler sağlayacak? Önerilen günlük B12 vitamini ölçüsü 2.4 gramdır. B12 vitamini için tüm diyet kaynaklarının bir listesini yaptık:

Ricotta: Ricotta kalsiyum, A vitamini ve B12 ile doludur. Birkaç yemek kaşığı ricotta ile günlük ödeneğinizin yaklaşık yüzde 7’sini alırsınız.

Mozzarella: Bu lezzetli peynir yağsız, protein ve B12 vitamini ile dolu. Salatanıza biraz mozzarella ekleyin yahut fazladan B12 almak için birazını sandviçinize koyun.

Süzme peynir: Bu, ricotta’ya daha sağlıklı bir alternatiftir. Bu güç merkezi ayrıyeten B12 vitamini ve çok fazla protein içerir, lakin çok fazla kalori içermez. Sandviçine bu peynirden biraz eklemede sorun yok. Bir diğer düzgün seçenek de krema yahut krem ​​şanti yerine kullanmaktır.

Süt: Bir bardak süt, önerilen günlük B12 ölçüsünün yüzde 20’sini içerir. Yağsız yahut yarım yağlı süt için gidin; bu tıpkı ölçüde B12 ve protein içerir, fakat daha az yağ içerir.

Yumurta: Vejetaryenler için yumurta en değerli B12 kaynaklarından biridir. Haşlanmış yahut kızartılmış, kızarmış ekmek yahut salata ile: bir yumurta size tüm gün için kâfi B12 sağlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*