Bakan Özer: Gençlerimiz süratli bir biçimde işletmelerini bulabilecek

İşverenlerin muhtaçlık duydukları çalışanların özelliklerini, ayrıntılı kriterlerini girerek, mesleksel ve teknik eğitim veren okul ve merkezlere ilan edebilecekleri Dijital İstihdam Eşleştirme Platformu (DİEP) Yazılımı’nın tanıtım toplantısı İstanbul Ticaret Odası (İTO)’nda yapıldı. İstanbul Ulusal Eğitim Müdürlüğü ile İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) işbirliğiyle gerçekleştirilen projenin tanıtım toplantısında Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İTO Lideri Şekib Avdagiç ve İSO Lideri Erdal Bahçıvan katıldı.  

“EĞİTİMİN ÖNÜNDEKİ ANTİ DEMOKRATİK PÜRÜZLER KALDIRILDI” 

Son 20 yılda eğitimle ilgili ortaya çıkan problemlerin hepsinin aşıldığına vurgu yapan Bakan Özer, “Eğitimin önündeki anti demokratik tüm mahzurlar kaldırıldı. Bugün sevinçle yeni bir başlangıç yapmamızın asıl müsebbibi kat sayı uygulaması. Kat sayı uygulaması 10 yıldan fazladır bu ülkede uygulandı ve meslek lisesi mezunlarının yükseköğretime erişimini engelledi. Engelleyerek, akademik olarak başarılı olan yükseköğretime gidebilme potansiyeli olan gençlerimizi, çocuklarımızı, mesleksel eğitimden uzaklaştırdı. Bu sefer ne oldu? Meslek liselerine akademik olarak başarısız olan, hiçbir yere yerleşemeyen, gelecek umudu da olmayan gençlerin homojen olarak kümelendiği bir lise tipine dönüştü. En başarılıları homojen formda lise cinsinde en başarısızları da homojen bir biçimde lise çeşidinde kümelerseniz ve bunu 10 yılın üzerinde yaparsanız lisede, ortaöğretimde önemli bir uçuruma yol açarsınız. Bunun müsebbibi de kat sayı uygulaması. Sosyolojik olarak hiç beklenmeyen bir maliyeti gençlerimizin ödemesine yol açtı” dedi.  

“BİZİM SIKINTIMIZ EĞİTİM” 

Özer, “Bir şeye müsebbip olanlar sonra hiç görünmez olurlar sonra kenara çekilip size akıl vermeye kalkarlar. Şunu bekleriz. Biz yanlış yaptık, özür dileriz bu toplumdan. Bu topluma büyük maliyet ödettik. Artık Mesleksel ve Teknik Anadolu Liseleri’nde farklı kıssalar yazılmaya başlandı. Bizim kaygımız eğitim. Lakin üreterek, yaparak, uygulamalı bir biçimde eğitim yaptırabilmek. Eğitimden başka biçimde üretim yaptırmak bizim haddimize değil. Biz fabrika değiliz. Tüm eğitim verdiğimiz alanlarda üretim yapalım dedik. Eğitimi güçlendirelim. 200 milyondan almış olduğumuz üretim kapasitesini 1 milyar 162 milyona çıkarttı. 2022 için Cumhurbaşkanımız açıkladı, 1 buçuk milyarlık bir gayemiz var” diye konuştu.  

“ARADIĞIM ELEMANI BULAMIYORUM DİYE BİR KELAM YANKILANMAYACAK “

Bakan Özer, “Mesleki eğitimde farklı bir açılım daha yaptık. Bu ülke mesleksel ve teknik Anadolu liselerini bilmesine karşın garip bir biçimde mesleksel eğitim merkezlerini bilmiyordu. En değerli şey mesleksel eğitim merkezi. Zira haftada 1 gün okula gidiyor, 4 gün işletmeye gidiyor. Mesleksel eğitim merkezlerinden mezun olanların istihdam oranı eğitim aldıkları alandaki istihdam oranları yüzde 88.87 binlerden aldığımız çırak, kalfa sayısını 159 binlere 160 binlere getirdik. Bu ülkenin çok daha fazla çırak, kalfa ve ustaya muhtaçlığı vardı. Bugün 570 bin çırak kalfa var. 1 milyon çırağımızı, kalfamızı mesleksel eğitim merkezleriyle buluşturacağız. Bu ülkede aradığım elamanı bulamıyorum diye bir kelam yankılanmayacak” dedi.  

“ÖĞRENCİLERİMİZ SÜRATLİ BİR HALDE İŞLETMELERİNİ BULABİLECEKLER” 

Bakan Özer, “Ben bu iş birliğinin çok iyi bir iş birliği olduğunu düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın sıklıkla lisana getirdiği eğitim, öğretim, istihdam döngüsünü güçlendiren çok güzel bir adım. Böylelikle hem mesleksel eğitim merkezlerimizdeki gençlerimiz kayıt yaptıkları vakit süratli bir halde işletmelerini bulabilecekler, 1 ay 2 ay beklemeyecekler. Bu çok kritik bir mevzu. Mesleksel eğitimde yaşadığımız en büyük ıstırap öğrenci kayıt yaptırmasına karşın işletmeyi bulmak için 1-2 ay bekleme müddeti geçiriyordu” diye konuştu.  

TAM VAKİTLİ İSTİHDAMIN GERÇEKLEŞMESİ ÖNGÖRÜLÜYOR 

DİEP Yazılımı ile 560 bin öğrenciye ulaşan Mesleksel Eğitim Merkezi Programı (MEMP) ile oluşan istihdam hareketliliğini daha süratli ve aktif bir biçimde yürütülmesi hedefleniyor. Kurulacak sistem ile hem patron, çalışan taleplerini okullara iletebilecek hem de okul ve merkezler öğrencilerini, sistem üzerinde pek çok kritere bağlı olarak patronlara yönlendirebilecekler. Proje sayesinde istihdam ve staj süreçlerinin patron ve çalışanın beklentilerini karşılaması, sonrasında tam vakitli istihdamın gerçekleşmesi öngörülüyor.  

KAYNAK: DHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*