Bakanlıktan iktisat hamlesi! Yeni adımlar açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, vatandaşların tasarruflarını Türk lirası cinsi varlıklarda değerlendirebilmelerinin teşvik edilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi maksadıyla, gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi talep toplama süreçlerinin 15 Haziran’dan itibaren gerçekleştirileceğini bildirdi.

GELİRE ENDEKSLİ DEVLET İÇ BORÇLANMA SENEDİ UYGULAMASI BAŞLIYOR

Hazine ve Maliye Bakanlığının resmi hesabından yayınlanan basın açıklamasında, “Vatandaşlarımızın tasarruflarını Türk lirası cinsi varlıklarda değerlendirebilmelerinin teşvik edilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi maksadıyla, gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi (GES) talep toplama süreçleri 15 Haziran 2022 tarihinden itibaren gerçekleştirilecektir.” ifadesi yer aldı.

BAKANLIĞIN SİTESİNDEN DUYURULACAK

Sadece gerçek bireylere sunulacak olan GES’lerin, ülke genelindeki duyuru ve talep toplama süreçleri yoluyla ihraç edileceği belirtilen açıklamada, senede ait talep toplama süreçleri ile senedin ihracı, kupon ve anapara ödemelerinin Bakanlığın sitesinde yayınlanacak duyuruda belirtilecek bankalar aracılığı ile gerçekleştirileceği kaydedildi.

İhraç edilecek senetlerin üç ayda bir yatırımcısına kupon getirisi sağlayacağına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kupon ödemelerinde taban getiri garantisi olacaktır. Senedin kupon ödemesine temel teşkil edecek getiri oranı ve vade yapısı ihraç duyurusunda ilan edilecektir. Senedin yatırımcıya sağlayacağı son getiri oranı, ihraç etabında Bakanlığımız tarafından belirlenen getiri oranının, hasılat gerçekleşmeleri çerçevesinde hesaplanacak endeks bedeli ile çarpılması yoluyla belirlenecektir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.