‘Bitcoin Safiye’ ve eşinden 39 sayfalık savunma

Adana’da yaşayan Safiye Gökçe Ulu (42), yaklaşık 5 yıl evvel eşi Oğuzhan Aziz’in (47) bir jeotermal güç santralinde elektrik mühendisi olarak vazifeye başlaması üzerine Aydın’a taşındı.

Burada eşiyle birlikte taşeron şirket kuran Safiye Gökçe Ulu, JES şirketlerine emekçi bulmaya başladı.

Kendisini ‘ekonomist-broker’ olarak tanıttı

Bu sırada Aydın Devlet Hastanesi’ne sıhhat denetimine giden Safiye Gökçe Şanlı, argümana nazaran tanıştığı bir doktora kendisini, ‘ekonomist-broker’ olarak tanıttı.

Doktora yatırımını kripto para ünitesi Bitcoin’e yapmasını söyleyen Şanlı, hekimden ismine Bitcoin almak üzere para aldı.

Saadet zinciri kurdu

Ulu, bir mühlet sonra kâr hissesi verdiği doktora, kendisine yeni müşteriler bulmasını, bunun üzerinden de kâr hissesi ödeyeceğini vadetti.

Böylece saadet zinciri gibisi bir yapı oluşturan Safiye Gökçe Aziz, kısa müddette hemşireden, polise kadar çok sayıda meslek kümesinden 40 bireye ulaştı.

30 milyon lira dolandırıcılık

Safiye Gökçe Şanlı, 23 Ağustos 2019 tarihinde ortadan kayboldu.

Mağdurlardan 27’si avukatları aracılığıyla Aydın Cumhuriyet Savcılığı’na kabahat duyurusunda bulundu.

Aydın’da 40 kişiyi 600 Bitcoin karşılığı yaklaşık 30 milyon lira dolandırdığı suçlamasıyla aranan Safiye Gökçe Aziz, 8 Kasım 2019 tarihinde Bursa’da yakalandı.

1 yıl elektronik kelepçeyle gezdi

Safiye Gökçe Ulu, süreçlerinin akabinde sevk edildiği adliyede tutuklandı.

Büyük 4 ay cezaevinde kaldıktan sonra 10 Mart 2020 tarihinde yurt dışına çıkış yasağı konularak elektronik kelepçeyle hür bırakıldı.

Şanlı’ya takılan elektronik kelepçe 1 yıl sonra çıkarıldı.

Birinci duruşma

Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Safiye Gökçe Büyük ve eşi Oğuzhan Şanlı hakkında dolandırıcılık cürmünden 27 defa başka ayrı 1 yıldan 5 yıla kadar toplam 135’er yıl mahpus cezası istemiyle Aydın 8’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde birinci duruşma görüldü.

39 sayfalık savunma

Safiye Gökçe ve eşi Oğuzhan Ulu, can güvenliklerinin olmadığı gerekçesiyle duruşmaya Nazilli Adliyesi’nden SEGBİS ile katıldı.

Duruşmada 13 mağdur ile tarafların avukatları hazır bulundu.

Şanlı çifti, el yazısıyla yazdıkları 39 sayfadan oluşan savunmalarını avukatları aracılığıyla mahkemeye teslim etti.

‘Kimseyi dolandırmadım’

Kimseyi dolandırmadığını belirten Safiye Gökçe Ulu, “26 ay boyunca hiç ihlal gerçekleştirmeden, adaletin bana uygun gördüğü cezanın gerekliliğini yerine getirerek tüm hücumlara, tehditlere, hakaretlere yanıt vermeden şahsıma, aileme, çocuklarıma ve akrabalarıma yapılanları susup sineye çekerek, mahkeme gününü bekledim. Adalet şüphesiz yerini bulacaktır dedim. Eksik evrakların tamamlanmasıyla yaşadığım süreçte bana yapılan haksızlıkları da beyan ederek suçsuzluğumun adalet önünde gerçekleşmesini temenni ederim.” dedi.

‘Kazananlar sustu, ziyan edenler onları dolandırdığımı söyledi’

Safiye Gökçe Aziz, savunmasının devamında bu işlerle amatörce uğraştığını herkesin bildiğini söyledi.

Kazananların sustuğunu lakin ziyan edenlerin kendilerini dolandırmakla suçladığını belirten Safiye Gökçe Aziz, “Müştekilerin tamamı benim bu işte amatör olarak uğraştığımı biliyordu. Elde ettiğim karları kendilerine ödedim. Ziyan edenler olmuştur. Lakin kar edenler bu işe sesini çıkarmamış ziyan edenler ise benim onları dolandırdığımı söylemişlerdir. Beyan ve suçlamaları kabul etmiyorum. Ben büsbütün güzel niyet temeli ile hareket ettim. Mahkemeniz tarafından yine inceleme yapılmasını istiyorum. Üzerime atılı hatası işlemedim.” diye konuştu.

DHA’nın haberine nazaran mağdurların sözlerinin akabinde duruşma 7 Haziran 2022 tarihine ertelendi.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*