BMW, hidrojen yakıt hücresi üretimine başladı

Japon devi Toyota, hidrojen yakıtlı araçlar için Alman üretici BMW ile geçtiğimiz aylarda ortak olmuştu.

İki dev firma, ortaklaşa geliştirecekleri hidrojen yakıt hücreli otomobiller için, 2025 yılına kadar seri üretime ve satışlara başlamayı planlıyor.

BMW, şimdiden hidrojen yakıt hücresi üretimine başladı

BMW, Toyota’dan tedarik ettiği yakıt hücreleriyle birlikte hidrojen yakıt hücresi üretimine başladı.

Yakıt hücresi sistemini Münih’teki merkezde üretmeye başlayan BMW, sistemi entegre ettiği iX5 Hydrogen isimli crossover’ları bu yılın sonuna kadar yollarda test edilmeye hazır hale getirecek.

BMW’nin güç aktarma sistemi, iki hidrojen tankı tarafından beslenen bir yakıt hücresi kümesinden oluşuyor.

Alman üretici, geliştirdikleri yeni jenerasyon yakıt hücresi teknolojisinin tek başına 170 hp daima güç ürettiğini söylüyor.

Buna yüksek performanslı batarya ve beşinci jenerasyon BMW eDrive teknolojisine sahip elektrik motoru da dahil olduğunda toplam güç 374 hp’ye kadar çıkıyor.

BMW birinci etapta 100 adet BMW iX5 Hydrogen üretmeyi planlıyor. Bu araçlar ABD, Japonya, Avrupa, Çin ve Güney Kore’de günlük kullanım şartlarında test edilecek.

Hidrojen yakıtlı araç nedir

Hidrojen yakıtlı araçlar da tıpkı elektrikli araçlar üzere gücünü elektrikten alıyor. Fakat hidrojenli araçların içerisinde rastgele bir batarya yok. Bu araçlar, elektrik gücünü içerisinde bulunan hidrojenden elde ediyor.

Benzin ve dizel üzere fosil yakıtların yerine hidrojen kullanmak, karbondioksit gazı oranını düşürebilmek için en güzel tahlil usullerinden biri. Bu nedenle kimi üreticiler, bu teknolojiyi daha geliştirmek için çalışıyor.

Hidrojen yakıtının maliyetli olması ve gerekli yakıt istasyonlarının fazla olmaması, şu anda bu teknolojinin önündeki en büyük iki pürüz olarak dikkat çekiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*