Cüneyt Arkın’ın ‘Maden’ sinemasındaki sahne tekrar gündem oldu

Yeşilçam’ın usta isimlerinden Cüneyt Arkın dün gece saatlerinde rahatsızlanarak kaldırıldığı hastanede bu sabah vefat etti. 85 yaşında sinema sanatkarının vefat haberinin akabinde sevenleri toplumsal medyada Arkın’ın oynadığı sinemalardan unutulmayan sahneleri paylaştı.

Cüneyt Arkın’ın başrolünü Tarık Akan ile paylaştığı ve maden personellerinin çalışma şartlarının anlatıldığı 1978 üretimi Maden sinemasında yaptığı konuşma da toplumsal medyada en çok paylaşılan sahnelerden oldu. “İşçiler birleşin” sloganıyla biten sinemada Arkın, maden sahibine karşı şu kelamları söylüyordu:

“Bu adamlar düzensizlik çıkararak işi ‘oldu bitti’ye getirmek istiyorlar. Arkadaşlar burada cinayet işleniyor. Ocaklarda kâfi önlem alınsa ölenlerimizin yüzde doksanı kurtulurdu. Başımızdaki düzmece sendikacılar toplu kontratlarda alınan göstermelik kazanımlarla bizleri oyaladılar. Üstüne üstlük toplu mukaveleye ‘işçiler yerlere tükürmeyecek ve açığa işemeyecek’ üzere bizi küçülten unsurlar konulmasına müsaade verdiler. Yani ‘İşçiler hayvandır, önüne gelen yere işer, olmadık yere tükürür’ demeye getirdiler.”

Yayınlandığı periyotta büyük ses getiren sinema, Antalya Altın Portakal Sinema Şenliği’nde En Güzel Sinema Ödülü’nü almıştı. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*