Dar gelirlinin borcunu devlet ödeyecek

Dar gelirli vatandaşların icra ve haciz sıkıntılarını çözmek gayesiyle Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan destek paketinin ayrıntıları ortaya çıktı.

Edinilen bilgilere nazaran, devreye girecek dayanak paketiyle yaklaşık 6 milyon kişinin icra takibine düşen 30 milyar lira civarındaki borcu temizlenecek. Takviye paketi, varlık idare şirketleri tarafından takip edilen borçlar ile alacaklısı öteki şirketler olan borçlara yönelik olarak iki etaplı işletilecek. Düzenleme ile 5 milyon ailenin 2 bin liraya kadar olan borcu icradan düşülecek. Bu ortada, bireylerin borçlu olduğu şirketler de icraya verdikleri alacaklarını muhasebe kayıtlarında sarfiyat kaleminde gösterecek ve bunları vergiden düşecek. Böylelikle, vatandaşların bu kapsamdaki borçları hazineden karşılanmış olacak. Paketin ikinci ayağı ise varlık idare şirketleri tarafından takip edilen icradaki borçlara yönelik olacak. 1 milyon vatandaşın varlık idare şirketlerine devredilmiş, 2 bin 500 liraya kadar olan icra takibindeki borçlarını da devlet üstlenecek.

YASA İLE YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Öte yandan, bu kelam konusu dayanak paketi içinde yer alacak borçların kıymetli bir kısmı, vatandaşın elektrik, su, doğalgaz, telefon aboneliklerinden kaynaklanıyor. Paketin devreye girmesiyle birlikte, vatandaşın temel muhtaçlıklar içinde bedellendirilen bu borçlarını devlet ödeyecek. Ayrıyeten, borçlara ait düzenleme için yasa çıkması gerekiyor. Bu nedenle düzenlemenin, Meclis’in açılmasının akabinde çıkarılacak yasa ile yürürlüğe girmesi bekleniyor. Borçluların gerçek şahıslar olduğunu söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati “Küresel ekonomik kriz ve salgının en fazla etkilediği alt gelir seviyesindeki vatandaşların icralık borçlarının tasfi yesi gerçekleşecek” açıklamasını yapmıştı.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*