Davos’ta gündem besin ve güçte yaptırım olacak

Bloomberg HT’nin haberine nazaran, “Toplumsal itimadın yine inşası”, “yaptırımların kullanımı ve etkinliği”, “enerjide görünüm; krizi aşmak” ve “küresel besin krizini önleme” üzere başlıkların ele alınacağı panellerin yapılacağı foruma, 50 devlet başkanı, 300 hükümet temsilcisi ve yaklaşık 2 bin 500 global iş dünyası yetkilisinin katılması bekleniyor.

Global siyasete ve iş dünyasına istikamet veren isimler, salgın nedeniyle 2 yıldır iptal edilmesinin akabinde Dünya İktisat Forumu’nun (WEF) İsviçre’nin Davos kasabasında 22-26 Mayıs’taki yıllık toplantısına hazırlanıyor. Bu yılki toplantıda başkanlar ve iş dünyası temsilcilerden gelecek bildirilerin, global enflasyon baskılarının arttığı, büyümelerin azaltıldığı, jeopolitik tansiyonların ve emtia fiyatlarının yükseldiği bir periyotta büyük ehemmiyet taşıyor.

“DÖNÜM NOKTASINDAKİ TARİH; HÜKÜMET SİYASETLERİ VE İŞ DÜNYASI STRATEJİLERİ”

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) bu yılki toplantısı, “Dönüm noktasındaki tarih; Hükümet Siyasetleri ve İş Dünyası Stratejileri” temasıyla düzenlenecek.

Bu yıl toplantıya 50 devlet önderi, 300 hükümet temsilcisi ve yaklaşık 2 bin 500 global iş dünyası yetkilisinin katılması bekleniyor.

Türkiye’den şu ana kadar resmi seviyede bir iştirakin bildirilmediği toplantıya Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde, Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, AB Parlametosu Lideri Roberta Metsola, Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Belçika Başbakanı Alexander De Croo, Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, Kolombiya Devlet Lideri Ivan Duque, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic ve Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis üzere isimlerin katılması bekleniyor.

Toplantıya katılması öngörülen öbür kıymetli isimler ortasında, Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, Irak Kürt Bölgesel İdaresi Lideri Neçirvan Barzani, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ve Katar Buyruğu Pir Temim bin Hamed Al Sani de yer alıyor.

Bu yılki toplantıda dünya önderlerinin ve iş dünyası temsilcilerden gelecek bildirilerin, global enflasyon baskılarının arttığı, büyüme kestirimlerinin azaltıldığı, jeopolitik tansiyonların ve emtia fiyatlarının yükseldiği bir periyotta büyük ehemmiyet taşıyor.

WEF’ten yapılan yazılı açıklamada bu yılki toplantının salgınının akabinde ve Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle ortaya çıkan jeoekonomik zorlukların tartışıldığı stratejik bir platform olarak öne çıkmasının beklendiği belirtildi.

Açıklamada, “Derinleşen global sürtüşmeler, kırılmalar ve yüzyılda bir görülen bir salgın karşısında, gibisi görülmemiş bu global kurallar, (ortaklaşa) gaye ve tahlil gerektiriyor. Toplantının maksadı bu zorlukların üstesinden gelmek.” sözleri yer aldı.

HANGİ BAŞLIKLAR TARTIŞILACAK?

Toplantı kapsamında, “toplumsal inancın yine inşası”, “sağlık sistemlerinin geleceğinin teminat altına alınması,” “dirençli gelecek,” “yaptırımların kullanımı ve etkinliği”, “karbon emisyonunun sıfır seviyesine çekilmesi”, “küreselleşmenin geleceği,” “enerjide görünüm; krizi aşmak”, “direncin ruhu; Ukrayna’dan sesler” ve “küresel besin krizini önleme” başlıklı bir dizi panel düzenlenecek.

WEF Lideri Klaus Schwab ise bu yılki toplantının değerini şöyle özetledi:

“Yıllık Toplantı, salgın ve savaşın bir sonucu olarak ortaya çıkan çok kutuplu bir dünya ile karakterize edilen bu yeni durumda global önderleri bir ortaya getiren birinci tepe. Siyaset, iş dünyası, sivil toplum ve medyadan yaklaşık 2 bin 500 başkanın bir ortaya gelmesi, kriz odaklı bir dünyada problemlerle yüzleşmek için emniyetli, gayri resmi ve hareket odaklı bir global platforma duyulan gereksinimi gösteriyor.”

Her yıl olduğu üzere bu yıl da 5 bin İsviçre askerinin ve güvenlik görevlisinin toplantıların yapıldığı alanı ağır güvenlik tedbirleriyle müdafaası planlanıyor.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*