DBP’li Salihe Aydeniz hakkında 3 başka suçlama

İstanbul Kadıköy’de müsaadesiz düzenlenen şovda polise yumruk atan DBP’li Salihe Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasına ait Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, TBMM Anayasa Adalet Karma Komisyonu’na havale edildi.

Aydeniz’in evrakında, 3 farklı suçlama yer aldı. Fezlekede; DBP Eş Genel Lideri ve Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz’in, 12 Haziran’da Kadıköy Kaymakamlığı’nın yasaklama kararına karşın düzenlenen kanunsuz aksiyon karşısında önlem almakla misyonlu kolluk ünitelerinin tüm ihtar anonslarına ve ikazlarına rağmen hareketçi küme ile hareket ettiği ve hareketçi kümeden ayrılmadığı, dağılmamakta ısrar ederek 2911 sayılı kanunun 32/1 hususunda düzenlenen ‘kanuna ters toplantı yahut şov yürüyüşlerine katılarak ihtara ve sıkıntı kullanmaya karşın dağılmamakta ısrar etme’ hatasını işlediği belirtildi. Aydeniz’in, tekrar hareketçilerin gözaltına alınması süreçleri sırasında misyonlu kolluk çalışanının kaskının alt kısmından elini sokarak çene iç kısımlarına yumruk atıp, TCK’nın 265/1’inci hususunda düzenlenen ‘kamu görevlisine karşı vazifesini yapmasını engellemek’ ve TCK’nın 265/3’üncü unsuruna nazaran, ‘kamu görevlisine birden fazla bireyle birlikte hakaret etmek’ kabahatlerini işlediği belirtildi. 

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

TBMM’ye gelen dokunulmazlık fezlekeleri, TBMM Anayasa ve Adalet Kurulu üyelerinden heyeti Karma Komite’ye sevk ediliyor. Kurul, bu fezlekelerden görüşülmesini istediğini öne çekebiliyor. 1 yahut daha fazla belgenin gündeme alınması halinde Karma Kurul bünyesinde ‘Hazırlık Komisyonu’ kurulacak ve bu kurul, 1 ayda belgeyi karara bağlayacak. Komite, çalışma mühleti içinde savcılık ve ilgili yerlerden belge ile ilgili yeni bilgi ve doküman isteyebilecek. Evrakı görüşülen milletvekiline verilecek mühlet içinde kelamlı ya da yazılı savunması istenecek. Milletvekili kendisinin yerine isterse diğerini da savunma yapmak üzere tayin edebilir.

Hazırlık Komitesi çalışmalarını tamamladıktan sonra Karma Komite toplanıp, mevzuyu görüşerek oylayacak. Kurulun dokunulmazlığın kaldırılması istikametinde karar vermesi halinde belge, TBMM Genel Şurası’nda görüşülecek ve en son karar verilecek. Hakkında fezleke düzenlenen milletvekilinin, kurulda olduğu üzere Genel Kurul’da da savunma yapma hakkı bulunuyor. Genel Kurul’da, dokunulmazlığın kaldırılması tarafında karar alınırsa dokunulmazlığı kaldırılan vekil için yargı yolu açılmış olacak. 

KAYNAK: DHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.