Dendias 2 yıl sonra anlattı: ‘Çavuşoğlu ile tartıştık, masa buz kesti’

15 Nisan 2021 tarihinde Ankara’da bir araya gelen Dışişişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın ortak düzenledikleri basın toplantısındaki gerilim günlerce hem Türk medyasında hem de Yunan medyasında konuşulmuştu.

İki bakanın Doğu Akdeniz, azınlık hakları, Ege’deki kıta sahanlığı, adaların silahlandırılması, göçmenler konusunda yaptıkları basın toplantısında Dendias provokatif sözlere imza atarak “Türkiye, Yunanistan’ın egemenlik haklarını ihlal etmeye devam ederse yaptırımlar gündeme gelecektir” ifadesini kullanırken, Bakan Çavuşoğlu bu sözlere sert bir şekilde cevap vererek ithamların kabul edilemez olduğunu belirtmişti.

İLİŞKİLER ILIMLI BİR SÜRECE GİRDİ

Yıllardır inişli çıkışlı devam eden Türkiye-Yunanistan ilişkileri, Türkiye’nin yaşadığı büyük deprem felaketi ve Yunanistan’da yaşanan tren faciası sonrası karşılıklı uzatılan yardım eli ile daha ılımlı bir sürece girdi.

Ankara da Atina da pozitif havadan memnun olduğunu ve diyalog yolunun açık kalması gerektiğini vurgularken önümüzdeki hafta sandık başına gitmeye hazırlanan Yunanistan’da 4 yıldır Dışişleri bakanı olarak görev yapan ve Yeni Demokrasi Partisi’nden yeniden aday olan Nikos Dendias görev süresi boyunca yaşadığı ilginç anları Yannis Sarakatsani’nin YouTube kanalında anlattı.

ÇAVUŞOĞLU İLE YAŞADIĞI GERİLİMİ ANLATTI: ATMOSFER KORKUNÇTU, KİMSE KONUŞMADI

Dış politikada ikili ilişkilerin önemini vurgulayan Dendias zamanla yabancı meslektaşları ile arkadaş olduğunu anlatırken, 2 yıl aradan sonra ‘dostum’ olarak tanımladığı Çavuşoğlu ile Ankara’da yaşadığı gerilimin perde arkasını anlattı.

“Çavuşoğlu ile arkadaşız ve tartıştık” diyen Dendias masadaki durumun birden değiştiğini belirterek “Akabindeki yemekte atmosfer korkunçtu. Masada yanımda oturuyordu. İlk 20 dakika buz gibiydi, kimse konuşmadı” dedi

Daha sonra bu ilişkinin bile bir iletişim kanalı açtığına dikkat çeken Dendias, Türkiye ve Yunanistan’ın aralarındaki sorunu çözmelerinde ortak bir çıkar olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir