DSÖ: Haftalık Covid-19 vefatları Mart 2020’den bu yana en düşük düzeyde

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), Covid-19 salgını nedeniyle haftalık can kayıplarının Mart 2020’den bu yana en düşük düzeye geldiğini duyurdu.

DSÖ Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında, Covid-19 ve maymun çiçeği salgınları ile Pakistan’daki sellerin sıhhat hizmetlerine tesirini kıymetlendirdi.

Ghebreyesus, geçen hafta Covid-19 nedeniyle meydana gelen global can kayıplarının Mart 2020’den bu yana en düşük düzeyde olduğunu vurgulayarak, “Salgını bitirmek için hiç bu kadar uygun bir durumda olmamıştık. Sonu görüyoruz, ama orada değiliz.” dedi.

“FIRSATI ARTIK DEĞERLENDİRMELİYİZ”

Covid-19 ile uğraşta bitiş çizgisine gelindiği görüşünü savunan Ghebreyesus, “Bu durumda yapacağımız en makûs şey durmaktır. Daha süratli koşmalı ve bitiş çizgisini geçmeliyiz. Bu fırsatı artık değerlendirmezsek daha fazla varyant, vefat ve belirsizlik risklerine yol açarız.” diye konuştu.

Ghebreyesus, DSÖ üyesi ülkelere risk kümesi altındaki vatandaşların tamamını aşılama ve nüfuslarının yüzde 70’ni aşılama maksadını tutturma davetini yineledi.

Covid-19 ile birlikte maymun çiçeği salgınında da global oranda düşüşün sürdüğünü belirten Ghebreyesus, “Tıpkı Covid-19’da olduğu üzere maymun çiçeğiyle uğraşta de rahata alışmamak ve gardımızı düşürmemek gerekir. Tüm ülkeler ve topluluklar, şimdiye kadar yaptıklarını yapmayı sürdürmelidir.” açıklamasında bulundu.

PAKİSTAN’DA 1500 TIBBİ TESİS HASAR GÖRDÜ

Ghebreyesus, Pakistan’da sellerin 1500 civarında tıbbi tesise hasar verdiğini vurgulayarak, milyonlarca kişinin temel sıhhat hizmetlerine erişiminin bulunmadığının altını çizdi.

Selin akabinde ortaya çıkacak salgın hastalıklara karşı DSÖ’nün Pakistan Sıhhat Bakanlığı ile birlikte önlem aldığı bilgisini paylaşan Ghebreyesus, “Kızamık, kolera ve sıtma üzere salgınlarla çabaya hazırlanıyor, bunun yanı sıra deri ve göz enfeksiyonu, tifo ateşi ve beslenme yetersizliği üzere hastalıklara karşı tedavi yardımında bulunuyoruz.” dedi. (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*