DSÖ’den maymun çiçeği açıklaması: Maske takın!

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), dünya genelinde yayılmakta olan bulaşıcı maymun çiçeği virüsünde olay sayısının bini aştığını duyurdu. DSÖ yetkilileri, karantina ve maske kullanımının değerine de dikkat çekti.

Son periyotta tüm dünyada maymun çiçeği virüsü kaygısı yaşanırken, Dünya Sıhhat Örgütü’nden (DSÖ) yeni bir açıklama geldi.

Dünya Sıhhat Örgütü , dünya genelinde yayılmakta olan maymun çiçeği virüsünün yaklaşık 30 ülkede görüldüğünü açıklarken Afrika dışında görülen olay sayının 1000’i aştığını açıkladı.

DSÖ Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, maymun çiçeği hastalığının yayılmayı sürdürdüğünü belirtirken, endemi tehlikesine karşı virüsün ‘önlenebilir’ olduğunu söyledi.

ÖLÜMLE SONUÇLANAN OLAY YOK

Ghebreyesus, 30 ülkede olay bildirilmesine karşın hiç vefat olmamasına dikkat çekti.

Cenevre’deki bir medya brifinginde Tedros, bu yıl Afrika’da 1400’den fazla kuşkulu maymun çiçeği hadisesi görüldüğünü açıklarken meyyit sayısının 66 olduğunu söyledi.

DSÖ Yöneticisi, virüsün Avrupa’da görülmesiyle birlikte, hastalığa dikkat çekilmeye başladığını vurgularken, bu durumu “içinde yaşadığımız dünyanın bahtsız bir yansıması” olarak nitelendirdi.

‘MASKE TAKIN’ UYARISI

DSÖ yöneticisi, virüse rastlanan bireylerin kendilerini izole etmeleri gerektiğini vurgularken,
DSÖ’nün maymun çiçeği teknik sorumlusu Rosamund Lewis, “kişiler ortası yakın temasın” maymun çiçeği yayılmasının ana yolu olduğunu söyledi.

Maymun çiçeği virüsüne yakalananlara “maske kullanın” teklifinde bulundu.

Lewis, hadiselerin bayanlarda da görülmesine karşın asıl hadiselerin eşcinsel erkekler ortasında görüldüğüne dikkat çekti.

DSÖ, birtakım ülkelerde sıhhat çalışanları yahut cinsel partnerler de dahil olmak üzere yakın temaslılar için aşılamanın da düşünüldüğünü aktardı.

DSÖ üst seviye yetkilisi Sylvie Briand, ajansın çiçek hastalığına karşı stoklanan aşıların gücünü değerlendirdiğini ve daha evvel aşı kelamı veren üreticiler ve ülkelerle temasa geçtiğini söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.