Dünyanın Her Yerinden Bu Garip Meyvelere Bir Bakın

Dünyanın farklı noktalarındaki çeşitli tropikal meyveler epey enteresan ve dikkat cazip. Gerek dış görünümleri gerek de tatları ile görmeye hiç alışık olmadığımız meyvelere haberimizde yer verdik. Bakalım sizler hangi meyveleri tanıyorsunuz?


1. DURİAN

“Meyvelerin kralı”, çok kokusuyla bilinir. Tehlikeli görünen dikenli cildi nedeniyle kolay kolay tanınan meyve, 8 kg’a kadar büyüyebilir. Durian’ın tadı muhallebi, sarımsak, soğan ve mavi peynirle karşılaştırılabilir… kombine. Tam olarak tadını çıkarabilmeniz için alışmanız gerekebilecek bir tat.

2. EJDER MEYVESİ

Ejder meyvesi, başlangıçta sırf Amerika’da bulunan birkaç farklı kaktüs tipinin meyvesidir. Günümüzde meyveleri dünyanın her yerinde yetiştirilmektedir. Olgunlaştığında, bir ejder meyvesinin tadı, hafif tatlı bir armut ve kivi karışımı olarak tanımlanır. Olgunlaşmamış ejder meyvesi neredeyse hiç tada sahip değildir. Ülkemizde de büyük marketlerde bu meyveyi bulabilirsiniz.

3. AKEBYA

Akebia meyvesi çoklukla çikolata asması olarak bilinir. Beyaz bir ejder meyvesine benzeyen tatlı, yumuşak bir hamur içerir. Meyvenin eti yumuşak ve gevrek olup, hafif tatlı ve hafif acı bir tada sahiptir. Ağzınızda et, hindistancevizi, armut ve kavun notaları ile yarı tatlı bir sıvıya dönüşür. Epey yumuşak olduğu düşünülen Japonya’ya hastır. Pazarlarda satılan Mor Akebi meyveleri, turistler ortasında yemek yemek yahut lüks bir armağan olarak meskene götürmek için çok popülerdir.

4. AVUSTRALYA PARMAK KİREÇ

Bu eşsiz meyve, Avustralya’nın doğu kıyı yağmur ormanlarına hastır. Dış kabuk yarıya kesildiğinde, sedefli meyve suyu vezikülleri bir patlama üzere dışarı akar. Parmak kirecinin vezikülleri yuvarlaktır ve havyarı andırır. Bu veziküllerin aroması, bitkisel notalarla çok ağır limon yahut misket limonunu andırır. Meyveyi dilinize sıkabilir ve bu inanılmaz meyvenin tadını çıkarabilirsiniz.

5. HALA MEYVESİ

Hala meyvesi Hawaii, Avustralya ve Marshall Adaları’na mahsus bir meyvedir. Ananasla karıştırılmış bir çam kozalağını andırıyor. Meyve, anahtar yahut koni ismi verilen birçok farklı modülden oluşur. Anahtarların içi yenilebilir ve şekerli mango üzere tadı vardır.

6. AFRİKA BOYNUZLU SALATALIK

Bu alışılmadık meyvenin yeşil, sarı yahut turuncu kabuğunda dikenli boynuzlar vardır. Kabuğu parlak, koyu bir portakal rengine döndüğünde yemeye hazırdır. Biraz yeşil Jöle’ye benzeyen meyvenin içindeki küspe, öteki hiçbir meyveye benzemeyen bir tada sahiptir. “tatlı-ekşi, muz-kireç, tropikal meyve tadımı” olarak tanımlanmaktadır.

7. CHERİMOYA

Cherimoya, Ekvador ve Peru’ya mahsus yenilebilir bir meyvedir. Dünyada tropikal, subtropikal bölgelerde yetişir. Amerikalı müellif Mark Twain, cherimoya’yı “erkeklerin bildiği en lezzetli meyve” olarak nitelendirdi. Meyvenin içi kremsi ve tatlıdır, ona “muhallebi elma” lakabını verir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*