Erdoğan’a ‘9 bin 500 dolar’ sorusu: ‘Asgari ücretlinin 5 bin 834 doları ile emeklinin 7 bin 167 doları nerede?’

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Şu anda kişi başına ulusal gelir 9 bin 500 dolara dayandı. Hani ne oldu? Ne diyorlardı? Şu anda sayı bu. Daha da yeterli olacak” biçimindeki kelamlarına CHP’den cevap geldi.

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, “Kişi başı ulusal gelir 9 bin 500 dolarmış. Aylık 791 dolar. Yani dolar kurunu 18 liradan hesap edersek 14 bin 250 lira. Bu parayı kazanan kim var? Ülkenin yarısından fazlası taban fiyatlı yahut emekli. Emekli maaşı 3 bin 500, minimum fiyat ise 5 bin 500 TL. Emekli yıllık 42 bin, taban fiyatı ise 66 bin kazanıyor. Dolar kuruna böldüğümüzde 4 bin dolar bile etmiyor” tabirlerini kullandı.

CHP’li Başevirgen “Asgari ücretlinin yıllık geliri 66 bin TL . Yani bugünkü kurla 3 bin 666 dolar. 3 bin 500 TL emekli maaşı alan bir emeklinin ise yıllık geliri 42 bin TL yani 2 bin 333 dolar. Taban ücretlinin 5 bin 834 doları ile emeklinin 7 bin 167 doları nerede?” diye sordu.

“REFAH DEĞİL YOKSULLUK BÜYÜYOR”

Erdoğan’ın her fırsatta yurttaşlardan “sabır” ve “dua” istediğini söyleyen Başevirgen, “Rakamlarla göz boyamaktan vazgeçsinler. Hayatın acı gerçekleri yurttaşları vuruyor. Açlık sonu 6 bin 840 lira oldu ve taban fiyatın çok üzerine çıktı. 42 milyondan fazla yurttaşımız açlık sonu altında yaşıyor. Yoksulluk hududu 22 bin 300 liraya ulaştı. Bu hudut altında ömür çabası verenlerin sayısı ise 38,4 milyon kişi. Devletten yardım alan yurttaşlarımızın sayısı 11 milyonu geçti. Cumhurbaşkanının açıklamaları gerçek olsa bu acı tablo yaşanmaz. İşin aslı şudur ki, refah değil yoksulluk büyüyor” dedi.

“DAR GELİRLİLER BÜYÜME PASTASINDAN HİSSESİNİ ALAMIYOR”

Erdoğan’ın açıklamasında övünerek bahsettiği büyümenin fakir halkı değil milyonerleri büyüttüğünü söyleyen Başevirgen, “Emeğin karşılığı yok. Emek kesitinin hissesi yüzde 24,5’e gerilerken sermayenin aldığı hisse yüzde 54’e yükseldi. Hani birebir gemideydik? Bir taraf daha da fakirleşirken öteki taraf süratle zenginleşmeye devam ediyor. Büyüyen yurttaşların geliri değil, yaratılan milyonerlerin banka hesapları. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilen son dört yılda milyoner sayısı yüzde 323, milyonerlerin mevduatları ise yüzde 339 oranında arttı. Dar gelirliler büyüme pastasından hissesini alamıyor. Gelir eşitsizliği apaçık ortada” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*