Ethem Sancak, 350 milyon doları nasıl 750 milyon dolar yaptı?

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için “Aşığım.” diyen işadamı Ethem Sancak’ın BMC üzerinden yüksek kazanç elde ettiği belirtildi.

Karar yazarı İbrahim Kahveci, bugün yayımlanan makalesinde otobüs ve zırhlı personel taşıyıcı imal eden BMC’nin Tosyalı Holding’e devredilmesine değerlendirdi.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) BMC’yi Ethem Sancak’a 350 milyon dolara sattığı vurgulanan makalede peş peşe hisse devirlerine işaret edildi.

ETHEM SANCAK NET 6 MİLYAR TL KAZANDI

Makalede şu tespitlere yer verildi: “Ethem Sancak tarafından bakılırsa aslında 350 milyon dolar verilip 300 milyon dolar Katar ordusu ve 480 milyon dolar Fuat Tosyalı olmak üzere 780 milyon dolar gelir elde edilmiştir. Bugün 780 milyon dolar 6 milyar 780 milyon lira. Kısaca TL bazında 2014 yılında 751 milyon TL yatırımın net bakiyesi 6 milyar lira…”

Kahveci, başta Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) “Kanal İstanbul için tek kuruş ödemeyiz” çıkışına da atıf yaparak, Tosyalı Holding’in ve sahibi Fuat Tosyalı’nın böylesi bir dönemde neden BMC gibi tartışmalı bir şirkete bu kadar para yatırdığı sorusuna da cevap aradı.

KATARLILARIN SERMAYELERİ NE OLACAK?

Kahveci şunları dile getirdi: “Fuat Tosyalı 20 yıllık AKP ve Erdoğan liderliğinde girmediği bir ilişki ağına neden ve nasıl son dönemde girmeyi tercih etmiştir? Katarlıların bile seçim sonrası sermayelerinin ne olacağını sorguladığı bir süreçte, bu tür ilginç satış hikâyelerinin sonucunu herkes gibi ekonomi dünyası ve ben de merakla bekliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.