Ethereum’daki güç tüketimini düşüren güncelleme tamamlandı

İşte kripto paralardan Ethereum’daki güç tüketimini de önemli oranda düşüren “Merge” güncellemesi tamamlandı.

Ethereum blokzincirindeki birtakım yapısal güncellemeleri söz eden ve ağdaki güç tüketimini yüzde 99’dan fazla düşürecek olan “Merge (birleşme)” güncellemesi gerçekleşti.

Güncelleme güç tüketimini yüzde 99,95 azaltacak

Ethereum’un paylaştığı bilgilere nazaran, süreç gücüne bağlı ödüllendirmeyi rafa kaldıran “Merge” güncellemesi güç tüketimini yüzde 99,95 azaltacak. Uzmanlar, “Merge” güncellemesinin, karbondioksit emisyonunu da yılda 35 milyon metrik ton azaltmasını bekliyor.

“Ethereum ekosistemi için büyük bir an”

Ethererum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, “Merge” güncellemesine ait Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, birleşmenin tamamlandığını belirterek, bunun Ethereum ekosistemi için büyük bir an olduğunu tabir etti.

Birleşmenin gerçekleşmesine yardımcı olan herkesin gurur duyması gerektiğini aktaran Buterin, öbür bir paylaşımında bir araştırmacının Merge güncellemesinin elektrik tüketimine olan tesirine dair görüşüne yer verdi. Buna nazaran, birleşme, dünya çapında elektrik tüketimini yüzde 0,2 azaltacak.

İşlem gücüne bağlı ödüllendirmeyi rafa kaldırdı

Ethereum blokzincirinde, süreç güvenliğini sağlamak için “iş kanıtı” çalışma prensibine dayalı güç tüketiminin ağır olduğu bir sistem kullanıyordu. Bu sistemde “madenciler”, sahip oldukları bilgisayar gücüyle hesaplama bulmacalarını çözerek yeni süreç bloklarını doğruluyor ve karşılığında ödül olarak “token” kazanıyordu.

Bulmacaları çözmek güç kaybına neden oluyordu

Bulmacaları çözmenin vakitle zorlaşmasından ötürü daha yüksek süreç gücü gerekiyor ve bu durum güç tüketimini artırarak çevreyi olumsuz etkiliyordu.
“Merge” güncellemesiyle birlikte, “iş kanıtı” çalışma prensibinden, “hisse kanıtı” sistemine geçiş yapıldı.

“Hisse kanıtı” sistemi, blok zinciri sürdürmek için güçlü donanım gereksinimini ortadan kaldırarak güç tüketimini düşük düzeye indiriyor. Bu sistemde doğrulayıcı olmak için 32 ETH’nin (anlık pahayla 51 bin dolar) sisteme teminat olarak sunulması gerekiyor. Doğrulayıcıların blok zincirdeki defterleri hakikat tutma hisseleri, kazanacakları mükafatın ölçüsünü etkiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*