Eyfel Kulesi tekrar eski günlerine kavuştu

Koronavirüs salgınında sık sık kapanan Eyfel Kulesi, yasakların kalkması ve havaların ısınmasıyla  birlikte hareketli günlerine kavuştu.

Fransız mimar Gustave Eiffel tarafından, 1887 ile 1889 yılları ortasında Expo 1889 Paris fuarının giriş kapısı olarak inşa edilen ve günümüzde Fransa’nın simgesi haline gelen Eyfel Kulesi, 2020 yılında 104 gün boyunca kapalı kaldı.

Bir müddet sonra kapılarını tekrar açan Eyfel Kulesi, ikinci dalgası ile kapılarını 9 ay boyunca yerli ve yabancı turistlere kapattı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un sıhhat ve restoran kesiminde çalışanlara mecburî Covid-19 aşısı kuralı getirmesinden 4 gün sonra Eyfel Kulesi kapılarını tekrar ziyarete açtı.

Kısıtlamalar kaldırıldı

Birinci olarak kulenin günlük ziyaretçi sayısı 25 bin yerine 10 bin ile sonlandırıldı. Lakin koronavirüsün tüm dünyada tesirini kaybetmeye başlaması ile birlikte Eyfel Kulesi’nde tüm sonlandırmalar kalktı.

Seyahat sonlandırmalarının da kalkması ile Paris, tekrar dünyanın her yerinden ziyaretçileri ağırlamaya başladı.

En hareketli devir

Fransa’nın simgesi olan Eyfel Kulesi havaların da ısınmasıyla eski günlerine tekrar kavuştu.

Günlük yaklaşık 20-25 bin kişiyi ağırlayan kule, fotoğraf tutkunlarının da uğrak noktası. Son periyotların en hareketli günlerini yaşayan Eyfel Kulesini ziyaret edenler o anları ölümsüzleştiriyor.

“Bayram havası var”

Her ülkeden ziyaretçilerin olduğunu belirten ve Türkiye’den Paris’e gelerek Eyfel Kulesi’ni gezen Mehmet Ali Kaşka, “Bayram havası var. Her farklı lisandan, her ülkeden insanların ziyaret ettiği yer. Çocukluğumuzdan beri, sinema sahnelerinde, fotoğraf karelerinde gördüğümüz Eyfel Kulesi ile birinci karşılaştığımızda değişik bir duyguya kapılıyorsunuz. Çok hoş. Keyifli bir gün geçirdik. çok insanın görmesi gereken bir yer.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.