Facebook “Yakınımdakiler” uygulamasına çalıntı iddiası

Facebook “Yakınımdakiler” uygulamasına çalıntı iddiası

Reuters, Milano merkezli temyiz mahkemesi, Facebook’un bu özelliği geliştirici Business Competence’nin Faround uygulamasından kopyaladığını söyleyerek kararı onayladığını bildirdi.

Vakanın tarihi 2012 yılına dayanıyor. O yıl, Business Competence kullanıcıların bulundukları yere yakın Facebook arkadaşlarını bulmalarına yardımcı olmak için tasarlanan Faround’u başlattı. Reuters’in daha önce bildirdiğine göre, uygulama İtalyan pazarında hızla güç kazandı. Ancak, sadece aylar sonra sosyal ağ, Foursquare ve Yelp’in beğenileriyle rekabet eden kendi “Etrafımda” özelliğini başlattı. Facebook’un bu uygulamayı başlatmasının ardından Faround’un indirmelerinin düştüğü bildirildi.

Yakınlardaki Arkadaşlar, Facebook’un 2012‘de satın aldığı Andrea Vaccari liderliğindeki Glancee konum paylaşma uygulaması ekibi tarafından oluşturuldu. Özellik, Facebook’un iOS ve Android uygulamalarına yakınınızdaki arkadaşların bir listesini ekleyerek çalışıyor.

İtalyan yazılım geliştiricisi bu özelliğin kullanımı artınca 2013 yılında sosyal ağa bir dava açtı. Reuters, mahkemenin 2016 yılında lehine bir ön karar verdiğini bildirdi. Verilen karar 2017‘de kamuoyuna açıklandı. Facebook, karara itiraz ederken platformunda “Yakındakiler” özelliğini İtalya için durdurmayı kabul etti.

Temyiz mahkemesi, “Yakındakiler” özelliğinin başka bir uygulamadan kopyalandığına karar vermesinin ardından Facebook’dan yanıt gecikmedi. Karara yanıt veren bir sosyal ağ sözcüsü Reuters’e, şirketin “mahkemenin kararını aldığını” ve sonucu “dikkatlice incelediğini” söyledi.

 

Author:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir