Faiz kararı muhakkak oldu: Merkez Bankası üst üste yedinci sefer pas geçti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2021 yılının son 4 toplantısında faizde toplam 500 baz puan indirime gittikten sonra, bu yılın birinci 6 toplantısında bir değişiklik yapmadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son olarak 6 Haziran’da AK Parti’nin küme toplantısında yaptığı konuşmada “Kimse bizden şunu beklemesin; bu iktidar faizi artırmayacaktır; tam bilakis biz faizi düşürmeye devam edeceğiz” demişti.

7’NCİ DEFA PAS GEÇTİ

Geçen ay gerçekleştirilen Para Siyaseti Heyeti (PPK) toplantısında siyaset faizi değiştirilmeyerek yüzde 14’te sabit bırakılmıştı. Merkez Bankası temmuz ayında da sürpriz yapmayarak üst üste yedinci kere siyaset faizini yüzde 14’de sabit bıraktı.

TCMB Para Siyaseti Şurası (PPK) toplantısına ait AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamı, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) yüzde 14’te sabit bırakılacağını öngörüyordu.

SON TOPLANTIDA ALINAN KARAR

TCMB Lideri Şahap Kavcıoğlu başkanlığında yapılan toplantıda siyaset faizi geçtiğimiz toplantıda yüzde 14’te sabit tutuldu. PPK toplantısının akabinde yapılan açıklamada, tesiri artarak sürmekte olan jeopolitik risklerin yılın birinci yarısında olumsuz istikamette gerçekleştiği, dünyada iktisadi faaliyetin zayıflamasına sebep olduğu belirtildi.

Küresel büyüme kestirimlerinin aşağı taraflı güncellenmeye devam ettiğinin kaydedildiği açıklamada, “Küresel besin güvenliğindeki ticaret yasakları ile artan belirsizlikler, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, temel besin ve güç başta olmak üzere kimi bölümlerdeki arz kısıtlarının sürmesi ve nakliyecilik maliyetlerindeki yüksek düzey memleketler arası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artmasına yol açmaktadır” denildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*