FIFA, Rusya için kararını verdi! Ağır yaptırımlar

FIFA, Rusya için kararını verdi! Ağır yaptırımlar
FIFA, Rusya için kararını verdi! Ağır yaptırımlar

FIFA’nın resmi internet sitesinden yapılan duyuruda, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden dolayı yaptıkları kınama yenilenirken, Rusya’ya uygulanacak yaptırımlar sıralandı.

“Şiddet asla bir çözüm değildir” denilen açıklamada FIFA, Ukrayna’da olanlardan etkilenen tüm insanlarla dayanışma içinde olduğunu yineledi. UEFA ile koordineli olarak düzenlenen toplantıya, FIFA Başkanı Gianni Infantino ve altı Konfederasyon Başkanı’nın dahil olduğu FIFA Konseyi Bürosu katılırken, alınan acil önlemler hakkında duyuru yapıldı.

FIFA’nın aldığı kararlar şu şekilde:

-Rusya’nın ev sahibi olduğu maçlar tarafsız bölgede ve seyircisiz oynanacak. Rusya topraklarında hiçbir uluslararası müsabaka yapılmayacak.
-Rusya’yı temsil eden üye dernek “Rusya” değil, “Rusya Futbol Birliği” adı altında maçlara katılabilecek.
-Rusya Futbol Birliği takımlarının katıldığı maçlarda Rusya bayrağı veya marşı kullanılmayacak.

EK YAPTIRIMLAR GELEBİLİR

FIFA, durumun hızla düzelmemesi durumunda yakın gelecekte uygulanacak olası müsabakalardan ihraç etme de dahil olmak üzere ek önlem veya yaptırımları belirlemek için IOC, UEFA ve diğer spor organizasyonları ile diyaloğunu sürdüreceğini de duyurdu.

FIFA’nın yayınladığı bildiride, “Daha da önemlisi, FIFA, spor hareketinin bu konudaki kararlarında birlik olması gerektiğine ve sporun bir barış ve umut faktörü olmaya devam etmesi gerektiğine kuvvetle inanmaktadır” denildi.

DÜNYA KUPASI MAÇLARI HAKKINDA

Öte yandan 2022 Dünya Kupası eleme maçları için Rusya ile karşılaşacak olan İsveç, Çekya ve Polonya’nın futbol federasyonları, Rusya’ya gitmeyeceklerini açıklamışlardı. Üç ülkenin federasyonu, FIFA’nın konuya bir çözüm bulması gerektiğini belirten bir bildiri yayınlamıştı. Bu konuya da değinen FIFA, “Yaklaşan FIFA Dünya Kupası 2022 elemeleriyle ilgili olarak FIFA, Polonya Futbol Federasyonu, Çekya Futbol Federasyonu ve İsveç Futbol Federasyonu tarafından sosyal medya aracılığıyla ifade edilen kaygıları dikkate aldı. Şimdiden herkesle iletişime geçildi. FIFA, birlikte uygun ve kabul edilebilir çözümler bulmak için yakın temas halinde kalacaktır” ifadelerini kullandı.

Bu arada İngiltere Futbol Federasyonu, aksi bir duyuru yapılana dek Rusya Milli Takımı ile herhangi bir maça çıkılmayacağını açıkladı.

UEFA’DAN DA YAPTIRIM BEKLENİYOR

UEFA’da da Rusya Milli Takım’ı ve Rus kulüpleri ile ilgili bir yaptırım kararı alınması bekleniyor. Önceki gün UEFA Asbaşkanı Zbigniew Boniek konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı: “Kişisel görüşüm, Rus takımlarının Avrupa futbolundan ihraç edilmesi.”

28 Şubat’ta UEFA İcra Komitesi, Rus kulüpleri ve Rus milli futbol takımını müsabakalardan çıkarılması konusunu ele alacak. Rus takımları, Şampiyonlar Ligi’nden ihraç edilirse Rus şampiyonu yerine UEFA ülke puanında 12. sıradaki ülkenin şampiyonu gruplara doğrudan katılabilecek.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*