Friends’in yaratıcısı Marta Kauffman’dan ‘çeşitlilik’ açıklaması: Özür dilerim

Friends’in yaratıcılarından biri olan Marta Kauffman, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir röportaj sırasında günümüzdeki Friends izleyicilerinin tenkitlerinden birine cevap verdi. Kauffman, insanların neden “Friends”i eleştirdiğini artık anladığını söyledi.

Los Angeles Times’a konuşan Kauffman, başlangıçta insanların diziyi etnik çeşitlilik eksikliği konusunda haksız yere gaye aldıklarını düşündüğünü fakat “son 20 yılda çok şey öğrendiğini” belirtti. Kaufman, “Suçluluğu kabul etmek ve kabul etmek kolay değil. Aynada kendine bakmak acı verici. 25 yıl evvel daha yeterli farkında olmadığım için utanıyorum ve özür diliyorum” dedi.

ÜNİVERSİTEYE BAĞIŞTA BULUNDU

George Floyd cinayetinden ve münasebetiyle diziyle ilgili tenkitlerden sonra ABD’deki sistematik ırkçılığı daha güzel anlamaya başladığını belirten Kauffman, mezun olduğu Boston’daki Brandeis Üniversitesi’ne, okulun Afrika ve Afrikalı-Amerikan çalışmaları kısmında bahşedilmiş bir kısım kurulması için 4 milyon dolar bağışta bulundu.

DAVID SCHWIMMER: EKSİKLİĞİN ÇOK FARKINDAYDIM

Dizide Ross karakterini canlandıran oyuncu David Schwimmer da, 2020’de The Guardian’a, “heteroseksüel beyaz bir erkek olarak ayrıcalığımın çok farkında olduğunu” söylemiş ve “Friends”in çeşitlilik konusunda dünyanın bu kadar hassas olmadığı bir vakitte çekildiğini belirtmişti.

Ross’u 10 dönem boyunca oynayan Schwimmer, “Belki de tamamı siyahlardan yahut büsbütün Asyalılardan oluşan bir ‘Friends’ olmalı” dedi. Schwimmer, “Fakat çeşitlilik eksikliğinin pek âlâ farkındaydım ve Ross’un beyaz olmayan bayanlarla çıkması için yıllarca kampanya yürüttüm. Gösterideki birinci kız arkadaşlarımdan biri Asyalı-Amerikalı bir bayandı, daha sonra Afrikalı-Amerikalı bayanlarla çıktım. Bu benim açımdan çok şuurlu bir zorlamaydı” sözlerini kullandı. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*