Google ve Apple ortasında ‘mesaj’ krizi

Son vakitlerde SMS servisleri için iPhone ile Android kullanıcıları ortasında irtibat problemleri yaşanıyor. Google ise bu bahiste Apple’a karşı kampanya başlattı. Teknoloji devi tıpkı vakitte kampanya için pek çok kuruluş ve toplumsal medya fenomenleri ile anlaştı.

GOOGLE, iMESSAGE İÇİN RCS DAVETİNDE BULUNDU

ShiftDelete’in haberine göre; Google, iMessage servisinde bulunan kimi özellikleri, Android İletiler uygulaması ile RCS standartlarında sunmaya başladı. Ama iPhone ile Android aygıtlar ortasında yaşanan bildiri gönderme sıkıntıları, Google’a sorun yarattı. Bunun akabinde Google, Apple’a bu servisi kullanması için baskı yapmaya başladı.

#GetTheMessage isimli kampanya ile Google, Apple’a baskı kurmak için “ATTN” üzere pek çok şirketle mutabakata vardı. 2008 yılında duyurulan RCS servisi ile kullanıcılara uçtan uça şifreli iletileşme, daha büyük evrak ekleri gönderme ve bildirilere reaksiyon verme üzere iMessage uygulamasında kullanılan özellikleri kullanma imkanı sundu.

APPLE NEDEN RCS KULLANMIYOR?

2000’li yıllarda pek çok kullanıcı tarafından tercih edilen BlackBerry kendi iletileşme uygulamasından ötürü popülerdi. Apple’ın iMessage servisi ise 2000’li yıllarda BlackBerry aygıtlarda olduğu üzere tercih edilmede en değerli etkenlerden biriydi.

Aynı vakitte RCS servisi telekomünikasyon şirketlerinin bilgi merkezlerini kullandığından ötürü Apple tarafından inançlı bulunmuyor. Buna ek olarak Google, RCS servisindeki güvenliği daha yeterli sağlayabilmek için geliştirdiği uygulamasını Android telefonlara yerleşik iletileşme uygulaması olarak servis ediyor.

Ayrıca 2008 yılında tanıtılan RCS standartları 2016 yılında Google tarafından kullanıma sunuldu. Bununla birlikte ABD’de bulunan firmalar hariç, dünya genelinde pek çok firma bu duruma çabucak adapte oldu. ABD’de ise Mayıs 2020 tarihinde T-Mobile, 2021 haziranda ise AT&T desteklemeye başladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*