Gül hasadında büyük rekolte kaybı

Isparta’da her yıl mayıs-haziran aylarında yapılan gül çiçeği hasadı sona erdi. GÜLBİRLİK Genel Müdürü Hasan Çelik, bu sene yüzde 40’lara varan rekolte kaybı yaşadıklarını anlattı.

Isparta’da her yıl mayıs-haziran aylarında yapılan gül çiçeği hasadı sona erdi.

Özelikle Keçiborlu ve Gönen bölgelerindeki bahçelerde yetiştirilen güller, sabah erken saatlerde toplanıp, fabrikalara teslim edildi. Hasat dönemi, 50 günde sona erdi.

GÜLBİRLİK Genel Müdürü Hasan Çelik, çetin geçen kış dönemi, sıcaklık artışı ve toplamadan kaynaklı yüzde 40’lara varan rekolte kaybına dikkat çekerek, bu yılki gül çiçeği rekoltesinin 15-16 bin ton olduğunu söyledi.

ÇETİN GEÇEN KIŞ TESİRLİ OLDU

Çelik, “Verim prestijiyle çok bir külfet olmamasına karşın toplamadan kaynaklanan bir külfet ve çok çetin geçen bir kış dönemi (don olayı) ve 1 haftalık sıcaklıktan ötürü nereden bakarsanız yüzde 40’lara varan bir rekolte kaybından kelam edebiliriz” dedi.

“İklimin ve dönemin dezavantajlardan ötürü öbür paydaşlarımızda da tıpkı şey kelam konusu olmuştur” diyen Çelik, “Biraz kayıplar kelam konusuydu ancak her şeye karşın kazasız belasız bir dönem geçirdik. 2022 yılı gül çiçeği döneminde 15- 16 bin ton rekolteden bahsetmiştik. Her şeye karşın dönem büyük bir düşünce yaşanmadan kapandı” diye konuştu.

Kaynak: DHA

SIRA PAZARLAMADA

Gül çiçeği alımlarını bitirdiklerini, pazarlama çalışmalarının başlayacağını belirten Çelik, en kısa müddette satışların gerçekleştirilip, gül çiçeği fiyatlarıyla ilgili gerekli tespitler yapıldıktan sonra ödemelerin tamamlanmış olacağını vurguladı.

Bu yıl farklı metot uyguladıklarını da anlatan Çelik, kampanyanın birinci 15 günü içinde teslimat yapan ortaklara kilogram başına 10 TL ödeme yaptıklarını lisana getirerek, “İnşallah düzgün bir pazar yakalarız. Pazar kuralları gülcülüğün lehine gelişirse yeterli bir fiyatla bu işi bu sene noktalamayı planlıyoruz” dedi.

Kaynak: DHA

GÜL YAĞI FİYATINDA ARTIŞ OLACAK

Isparta’da yaklaşık 2 bin- 2 bin 500 kilo gül yağı üretileceğini belirten Çelik, firmaların alım kapasiteleri ve işlemeler dikkate alındığında 15 ile 20 ton ortası da gül konkreti imalatının kelam konusu olabileceğini belirtti.

Gül yağının litre fiyatlarıyla ilgili de konuşan Çelik, şöyle devam etti:

“Geçmiş yıllardaki fiyatların üzerinde olacağı kesin. Piyasada nereden baksanız çok farklı eser kümelerinde fiyat artışları oldu. Gül yağları da ortalama 5 bin Euro ortalamasında gitmişti. Bu yıl ise artış kelam konusu olacak. Fakat nerede durur, fiyat kendisini nerede konumlandırır, bunu şu basamakta söylemek biraz güç. Bu, kampanyanın bitimiyle birlikte pazarlama çalışmaları sürecinde ortaya çıkacak bir sayı. 7- 7,5 yahut 8 bin mi olur, onu bilmiyoruz” dedi. (DHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*