Guterres’ten Türkiye’ye tahıl teşekkürü

Rusya’nın Ukrayna’ya atakları sonrası Ukrayna tahılının Karadeniz limanlarından sevkiyatında yaşanan problemlerle ilgili Rusya, Türkiye, Birleşmiş Milletler (BM) ve Ukrayna taraflarının temsilcileri İstanbul’da bir ortaya geldi. Rusya, Türkiye ve Ukrayna’nın askeri temsilcilerinin katıldığı toplantı sonrası Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Türkiye’nin Karadeniz’den inançlı tahıl nakliyatının gerçekleşebilmesi için ortaya koyduğu gayretlere teşekkür etti.

New York’taki BM Genel Merkezi’nde konuşan Guterres, Türk hükümetinin, Karadeniz’den tahıl nakliyatı konusunda İstanbul’da toplantı düzenlemek için gösterdiği uğraşlardan ötürü mutlu olduğunu tabir etti. Guterres yaptığı konuşmada, “Bugün İstanbul’da, Ukrayna besin eserlerinin Karadeniz üzerinden inançlı formda ihraç edilmesini sağlamak için kıymetli bir adım attık. Türkiye hükümetine, görüşmeleri düzenlemek için gösterdiği harikulâde uğraşlar için teşekkür ediyorum. Global krizlerin kararttığı bir dünyada bugün nihayet bir umut ışığımız var. İnsanların acılarını dindirmek, dünya çapında açlığı hafifletmek, gelişmekte olan ülkeleri ve savunmasız insanları desteklemek, global besin sistemine istikrar getirmek için bir umut ışığımız var. Bu, kapsamlı bir mutabakata giden yolda kıymetli ve somut bir adım” dedi.

BM’nin İstanbul’daki müzakerelerde İnsani İşler lideri Martin Griffiths ve BM Ticaret ve Kalkınma Ajansı (UNCTAD) Lideri Rebeca Grynspan tarafından temsil edildiğini söyleyen Guterres, Ukrayna’nın besin eserleri ile Rus besin ve gübrelerinin dünya pazarlarında tam olarak yer alması gerektiğini tabir etti.

“İSTANBUL’DAN GELEN MUT IŞIĞI, DİYALOĞUN EHEMMİYETİNİ GÖSTERİYOR”

BM Genel Sekreteri Antnio Guterres, Ukrayna’daki milyonlarca ton tahılın Karadeniz üzerinden “güvenli bir halde ihraç edilmesini” sağlamak için “ileriye yanlışsız kritik bir adım” atıldığını söylerken, Rusya ile Ukrayna ortasında şimdi resmi bir muahede imzalanmadığını vurguladı.

Ukrayna’daki savaşın devam ettiğini lakin İstanbul görüşmelerinden gelen umut verici haberlerin diyaloğun değerini gösterdiğini söyleyen Guterres, “Bugün İstanbul’dan gelen umut, bize diyaloğun ehemmiyetini gösteriyor. Bu umut ışığından ilham alarak barış için muhtaçlık duyulan ve müzakere edilmiş bir tahlile giden yolu aydınlatmaya yardımcı olmalıyız” halinde konuştu. Guterres, İstanbul’daki birinci toplantının muhtemelen önumüzdeki hafta diğer toplantıların gerçekleşmesinin önünü açmasını umduğunu söyledi.

Rusya ve Ukrayna ortasında savaşı sona erdirmek için bir barış mutabakatına varılması konusunda açıklamada bulunan Guterres, bugünkü gelişmelerin son derece yürek verici olmasına karşın, mutabakat için şimdi “uzun bir yol” olduğunu söyledi. Guterres, “Tüm tarafların maksadı yalnızca Rusya ile Ukrayna ortasında bir mutabakat değil, dünya için bir anlaşmadır” sözlerinde bulundu.

KAYNAK: İHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*