Hazine’nin adımlarının piyasaya tesiri kısa sürdü: Dolar ve euro kritik düzeyde

Dolar karşısında büyük kıymet kaybına uğrayan ve 20 Aralık öncesi düzeye geri dönen Türk Lirası, iktisat kurumlarından arkası gerisine yapılan açıklamalar sonrasında 16,98 düzeylerine geri döndü.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ‘hızlı ve tahlil odaklı’ olarak tanıttığı adımları açıklamasının akabinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), tüketici kredilerine kısıtlama getirdi.

Buna nazaran, 100 bin liranın üzerindeki ferdî kredilerin geri ödeme müddeti 12 aya indirilirdi; 50 bin liradan 100 bin liraya kadar olan krediler için ödeme müddeti 24 ay oldu.

“FAİZİ DÜŞÜRÜDÜK, DAHA DA DÜŞÜRECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hafta başında “Faizi düşürdük, daha da düşüreceğiz” açıklaması sonrası hareketlenen piyasalar, 17,37 düzeyini gördü.

Piyasanın telaşları sonrası Hazine ve Maliye Bakanlığı evvel atacağı adımları atacağını duyurdu, sonra da açıklama yaparak tedbir unsurlarını açıkladı.

Bakanlık’tan yapılan açıklama sonrası dolar 16,76 düzeyine kadar geriledi.

‘GELİRE ENDEKSLİ SENET’

Hazine’nin açıkladığı Gelire Endeksli Senet (GES) modeli, TL’nin teşvik edilmesi için bu senetlerin ihraç edilmesini hedefliyor.

Sadece ‘gerçek kişilere’ sunulacağı belirtilen GES için 15 Haziran’dan itibaren talep toplanacağı belirtildi.

PİYASALARDA SON DURUM

Müdahaleler sonrası yabancı para üniteleri karşısında bir ölçü paha kazanan Türk Lirası’nın yabancı kurlar karşısında durumu şu biçimde:

Dolar 16,9530

Euro 18,0510

Altın 1,845,18

BİST 2,571,57

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.