İmamoğlu, Financial Times’a konuştu: İş dünyası Erdoğan’a karşı yavuz olmalı

İngiliz Financial Times gazetesi İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu ile yaptığı röportajı, “İstanbul Belediye Lideri Türk iş dünyasını Erdoğan’a karşı ‘cesur olmaya’ çağırıyor” başlığıyla yayımladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, İngiliz Financial Times gazetesine Türkiye’de giderek derinleşen ekonomik krizle ilgili değerli açıklamalar yaptı.

Gazete bugün, “İstanbul Belediye Lideri Türk iş dünyasını Erdoğan’a karşı ‘cesur olmaya’ çağırıyor” başlıklı bir haber yayınladı. Financial Times’a konuşan İmamoğlu Türkiye’deki şirket yöneticilerinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın alışılmışın dışındaki siyasetlerine karşı açıkça konuşamamaları nedeniyle berbata giden ekonomik krizden sorumlu olduğunu belirtti.

Haberde “Türkiye’de muhalefetin önde gelen isimlerinden biri” olarak nitelenen İmamoğlu, Türkiye’nin “tarihin en değerli ekonomik krizini” yaşadığını belirterek şirket idarelerine “cesur olma” daveti yaptı. “İş dünyasının hâlâ cüret gösteremediğini hüzünle izliyorum. Ne yazık ki iş dünyasının da bu ekonomik durumda hatası var” diyen İmamoğlu, iş etraflarında birçok kişinin Erdoğan’ı eleştirdikleri için cezalandırılmaktan korktuğunu tabir etti.

‘ERDOĞAN SEÇİMİ KAZANIRSA MİSYONDAN ALINABİLİRİM’

İmamoğlu, “Hesaplarıyla ilgili bir soruşturma başlatılmasından, hukuk dışı mahkemelere maruz kalmaktan ya da mümkün öbür türlü müdahalelerden korkuyorlar” diye konuştu. “Ekonominin yolun sonuna yaklaştığını” tabir eden İmamoğlu, Erdoğan’ın seçimi yine kazanması halinde kendisinin vazifeden alınabileceğini kaydetti.

İmamoğlu, gelecek yıl yapılacak seçimde yanlışsız adayı belirlemenin “çok çok önemli” olduğunu da lisana getirerek “Şu anda hükümet kazanamaz” dedi.

Financial Times, seçim anketlerinde Erdoğan’a halk takviyesinin “tüm vakitlerin en düşük düzeyinde olduğuna” dikkat çekerken kimi seçmenlerin muhalefete de inanmadığını yazdı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*