İran’dan, ABD ve İngiltere’nin ‘siber saldırı’ suçlamalarına reaksiyon

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, Arnavutluk’a yönelik siber ataklar nedeniyle Tahran’ı kınayan açıklamalar yapan ABD ve İngiltere’ye reaksiyon göstererek kelam konusu suçlamaları reddetti.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Kenani, ABD Ulusal Güvenlik Kurulu ve İngiltere Dışişleri Bakanlığının, Arnavutluk’a yönelik siber akınlar nedeniyle İran’a yönelttiği “temelsiz suçlamaları” reddederek “şiddetle” kınadığını tabir etti.

Kenani, daha evvel İran’ın altyapılarını hatta nükleer tesislerini amaç alan sayısız siber hücum karşısında “sessiz kalan” ve bu çeşit aksiyonları “doğrudan yahut dolaylı olarak destekleyen” ABD ve İngiltere’nin bu mevzuda rastgele bir haklı münasebetinin bulunmadığını ileri sürdü.

Defalarca siber akına uğrayan bir ülke olduklarına dikkati çeken Kenani, İran’ın siber atak tehdidiyle başa çıkılması için sorumlu memleketler arası uğraşların kıymetli bir modülü olduğunu kaydetti.

Ne olmuştu?

Arnavutluk makamları, Temmuz ayında ülkenin, yurt dışından senkronize edildiğinden ve gerçekleştirildiğinden şüphelenilen büyük bir siber atağa maruz kaldığını açıklamıştı.

Arnavutluk Ulusal Bilgi Toplumu Ajansı, taarruz nedeniyle çevrim içi kamu hizmetlerine ve kimi hükümet web sitelerine erişimi süreksiz olarak kapatmış, daha sonra açmıştı.

Arnavutluk, dijital altyapılarına gerçekleştirilen siber taarruz hareketine yanıt olarak 7 Eylül’de İran ile diplomatik alakaların kesilmesine karar verildiğini bildirmişti.

ABD Ulusal Güvenlik Kurulu ve İngiltere Dışişleri Bakanlığı da bu kararın akabinde Arnavutluk’a yönelik siber atak nedeniyle İran’ı kınayan açıklamalar yapmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*