Joe Rogan protestosundan sonra Neil Young’ın eski kümesi Spotify’a geri döndü

Crosby, Stills & Nash, Joe Rogan protestosunun akabinde Spotify’a geri döndü; lakin Neil Young müzikleri hâlâ platformda yer almıyor.

Covid hakkında yanlış bilgiler yaymakla suçlanan Joe Rogan, başta Neil Young olmak üzere pek çok ünlü isim tarafından protesto edilmiş, podcast sunucusuna reaksiyon göstermek için müzisyenler ve müellifler Spotify’dan ayrıldıklarını duyurmuştu.

Young, silinen bir blog yazısında, “Bunu yapıyorum zira Spotify aşılar hakkında geçersiz bilgiler yayıyor ve aşılar hakkındaki dezenformasyona inananların vefatına neden oluyor” demişti.

Neil Young’ın başlattığı protestolar, öbür ünlü isimlerin de akış platformuna karşı hal almasına neden oldu. Hatta Joni Mitchell ve Neil Young’ın da bir devir dahil olduğu ünlü müzik kümesi Crosby, Stills & Nash de protestoya katılarak reaksiyonlarını göstermişti.

Ancak ünlü müzik kümesinin beş aylık protestosu sona erdi ve Spotify’a geri döndü. Billboard’un haberine nazaran küme, en az bir ay boyunca Covid-19 ile çaba eden hayır kurumlarına akıştan kârlarını bağışlayacak.

Ancak Young, Spotify’a geri dönmediği için platformda yer alan albümlerde eksikler görülüyor. Örneğin; Young ve Mitchell’in müziğinin kullanılamaması nedeniyle kümenin bir albümünde yer alan 10 kesimden yalnızca altısı dinlenebiliyor.

Crosby, Stills & Nash, şubat ayında yaptıkları bir açıklamada, Covid aşıları ile ilgili dezenformasyan için kaygı duyduklarını ve gerçek bir tedbir alınana kadar müziklerini Spotify’a geri getirmeyeceklerini söylemişti. Fakat küme, Spotify’a geri dönerken, platformun bu telaşlarını gidermek için rastgele bir değişiklik yapıp yapmadığını da açıklamadı.

Spotify, protestolar başladığından beri kimi küçük değişiklikler gerçekleştirdi. Şirket, Covid-19’u tartışan podcast’leri etiketlemeye başladı ve içerik kurallarını birinci kere yayınladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*