Kardeşlerle 3’lü tepe

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün Türkiye, Azerbaycan ve Kazakistan ortasında Dışişleri ve Ulaştırma Bakanları seviyesinde Bakü’de gerçekleştirilecek olan üçlü toplantıya katılacak. Birinci sefer yapılacak olan toplantıda üçlü ve bölgesel gelişmelerin yanı sıra Hazar Geçişli Doğu-Batı Orta Koridoru’nun geliştirilmesi hususlarının görüşülmesi bekleniyor.

AVRUPA’YA GAZ İHRACATI MASADA

Toplantının ana gündem hususlarının başında doğal gaz sıkıntısının olması bekleniyor. Ukrayna ve Rusya ortasındaki savaştan kaynaklı ortaya çıkan güç krizi sonrası Avrupa’daki güç sorunun çözülmesi için Bakan Çavuşoğlu’nun mevzuyu gündeme getirmesi bekleniyor. Haziran ayının başında Azerbaycan ile görüşmeler yapan hükümet, bugünkü toplantıda Kazakistan’la da görüşerek gaz sorunun tahlili için süratli adımlar atacak.

DOĞU BATI ORTA KORİDORU

Toplantının öbür bir gündem unsurunun ise Türkiye’den başlayarak Kafkaslar, Türkmenistan ve Kazakistan’a oradan da Çin’e ulaşan Orta Koridor projesi olması bekleniyor. Tarihi İpek Yolu’nun tekrar canlandırılması için hayata geçirilmek istenen Orta Koridor ülkemizden başlayarak, demir yolu ve kara yolu temaslarıyla Çin’e uzanan yolda, lojistik, turizm, inşaat alanında büyük faaliyetler yapılması hasebiyle ekonomik olarak büyük değer taşıdığı için toplantının gündem başlıklarından biri olacak. Mevzunun Ulaştırma bakanları nezdinde kıymetlendirilmesi bekleniyor.

TİCARET ARTACAK

Türk tırlarının geçiş noktası manasında da değerli bir bölge olan İpek Yolu’nda, gelecekte gerek Ukrayna-Rusya ortasındaki gerginliğin giderilmesi, gerekse bölgedeki ticaretin çeşitlendirilmesi manasında kesinlikle ticarete fazla imkan sağlaması bekleniyor. Hazar Denizi kıyısındaki ulaşım araçlarının geliştirilmesi de bu kapsamda gündemde. Projenin gerçekleşmesi ile birlikte Kazakistan’dan Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya ticaretin artması hedefleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*