Kırsal kalkınmada imalat sanayi yatırımına KDV istisnası geldi

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında yürütülen projelerde imalat sanayi yatırımcılarına yüzde 50 hibe takviyesine ek olarak KDV istisnasından da yararlanma imkanı getirildi.

Kırsal kalkınma yatırımlarının cazibesini artırması beklenen düzenleme, bilhassa Avrupa Birliği’nin kırsal kalkınma fonlarından (IPARD) yararlanamayan vilayetlerde değerli bir dayanak aracı olacak.

Kırsal yatırımların cazibesi artırıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın datalarına nazaran, Kırsal Kalkınma Dayanakları Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar ve Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesine Ait Kararda yapılan değişiklikle kırsal yatırımların cazibesi artırıldı.

Kırsal eser yatırımlarına yüzde 50 hibe takviyesi veriliyor

Program kapsamında, ziraî eser sürece, depolama, paketleme üzere ekonomik yatırım projelerine yüzde 50 hibe dayanağı sağlanırken sanayi sicil evrakı bulunan KDV mükelleflerinin imalat endüstrisinde kullanacağı yeni makina ve teçhizat alımlarına da 31 Aralık 2022 tarihine kadar KDV istisnası getirilmişti.

Yapılan değişiklikle yatırımcıların KDV istisnasından da yararlanması imkanı sağlandı.

Sanayi sicil evrakına sahip olanlar yararlanabilecek

Düzenlemeyle KKYDP ekonomik yatırım projeleri kapsamında imalat sanayi yatırımcılarından, sanayi sicil dokümanına sahip olanlar, proje kapsamına alacakları makina ve teçhizat teslimlerinde yüzde 50 hibe dayanağına ilaveten yüzde 18 KDV istisnasından da yararlanacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*