Kremlin’den Avrupa’da dondurulan varlıkların Ukrayna için kullanılma ihtimaline ‘hırsızlık’ reaksiyonu

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Merkez Bankası’nın dondurulan varlıklarının Ukrayna için kullanılması ihtimaline reaksiyon göstererek, “Bu direkt hırsızlık olur. Bu türlü bir karar yasa dışı, ölçüsüz olacaktır ve elbette uygun bir karşılık gerektirecektir.” dedi.

VARLIKLARI DONDURMAK YASA DIŞI

Peskov, başşehir Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Avrupa’da kimi siyasetçilerin, dondurulan Rusya Merkez Bankası varlıklarının Ukrayna için kullanılabileceğine dair açıklamalarını kıymetlendirdi.

Dondurulan Rusya Merkez Bankası varlıklarının Ukrayna için kullanılma ihtimaline dair kendilerine bir bilgi verilmediğini belirten Peskov, “Bu direkt hırsızlık olur. Bu türlü bir karar yasa dışı, ölçüsüz olacaktır ve elbette uygun bir cevap gerektirecektir.” tabirlerini kullandı.

Peskov, Ukrayna limanlarından tahıl taşıyan gemilerin çıkmasına dair mevzunun da gündemlerine geldiğini aktararak, “Ukrayna limanları ağır bir formda mayınlı ve gemiler için son derece tehlikeli. Orada mayın temizleme operasyonu gerekiyor. Bu bölgelerde genel olarak seyrüsefer tehlikesi çok yüksek.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.