LGS sonuçları açıklandı! MEB 2022 LGS sonuçları sorgulama ekranı…

LGS sonuçları MEB tarafından açıklandı. LGS sonuçları için sorgulama yapmak isteyenler “sonuc.meb.gov.tr” sayfasından şahsî bilgilerini kullanarak imtihandan aldığı puanı öğrenebiliyor. Sonuçların akabinde 1 milyonun üzerinde öğrencinin katıldığı LGS’de tercih etabına geçilecek. İşte 2022 LGS sonuçları ve imtihana dair ayrıntılar…

Milli Eğitim Bakanlığınca 8. sınıf öğrencilerine yönelik yapılan Liselere Geçiş Sistemi için sonuçları açıldı. Düzgün bir lisede okumanın hayalini kuran öğrenciler bir sonraki adımda tercih heyecanını yaşamaya başlayacak.

LGS SONUÇLARI SORGULAMA

LGS SONUÇLARI AÇIKLANDI

Milli Eğitim Bakanlığı, LGS imtihan sonuçlarını http://sonuc.meb.gov.tr/ adresinden açıklandı. Öğrenciler, istenilen bilgileri girerek LGS sonuçlarını öğrenebilecek.

LGS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

Ortaokul yahut imam hatip ortaokulu 8’inci sınıfını tamamlamış yahut Açık Öğretim Ortaokulundan mezun durumda olan öğrenciler, imtihanla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda; lokal yerleştirme ile öğrenci alan okullara ise okulların tipi, kontenjanı ve pozisyonuna nazaran il/ilçe ulusal eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, okul muvaffakiyet puanları ve devam-devamsızlık kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecektir. Yerleştirme yapılacak okullar http://www.meb.gov.tr yahut https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır.

MERKEZİ YERLEŞTİRME

a) Merkezî imtihanla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne nazaran tercihleri doğrultusunda yerleştirme yapılacaktır.

b) İmtihanla öğrenci alan okullarda merkezî imtihan puanının eşitliği hâlinde sırasıyla; Okul Muvaffakiyet Puanı (OBP) üstünlüğüne, sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki Yılsonu Muvaffakiyet Puanı (YBP) üstünlüğüne, 8’inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına, tercih önceliğine ve öğrencinin doğum tarihine nazaran yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılır.

c) Öğrenciler, yerleştirme süreçleri sonucunda Merkezî İmtihan Puanı ile Öğrenci Alan Okul tercihine yerleşmiş ise mahallî yerleştirme ve pansiyonlu okul tercihleri dikkate alınmayacaktır.

YEREL YERLEŞTİRME

a) Lokal yerleştirme süreçleri okulların çeşidi, kontenjanı ve pozisyonuna nazaran il/ilçe ulusal eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara sırasıyla öğrencilerin ikamet adresleri, okul muvaffakiyet puanının üstünlüğü ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterlerine nazaran yapılır. Değerlendirmede eşitlik olması durumunda sırasıyla; 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki yılsonu muvaffakiyet puanı üstünlüğüne bakılarak yerleştirme yapılır.

b) Tercih edilen lise bakımından;

i. Öğrenciler, ikamet adresine nazaran bulunduğu Kayıt Alanından okul tercih etmeleri durumunda, tıpkı okulu tercih eden Komşu Kayıt Alanındaki öğrencilerden; Komşu Kayıt Alanındaki öğrenciler de Öteki Kayıt Alanlarındaki öğrencilerden öncelikli yerleştirilecektir.
ii. Yerleştirmede, Okul Muvaffakiyet Puanı yüksek olan öğrenciler öncelikli olarak yerleştirilecektir.
iii.Yerleştirmede, 8’inci sınıfta okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısı az olan öğrenciler öncelikli olarak yerleştirilecektir.

c) Öğrenciler, yerleştirme süreçleri sonucunda Mahallî Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okul tercihine yerleşmiş ise pansiyonlu okul yerleştirmelerine yaptıkları tercihler dikkate alınmayacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*