Macaristan’dan savaş açıklaması: Macarlar barış istiyor

Macaristan’ın yeni Cumhurbaşkanı Katalin Novak, birinci yurt dışı ziyaretini Polonya’ya yaptı.

Katalin Novak, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile Varşova‘da bir ortaya geldi.

Andrzej Duda, Novak’ın birinci yurt dışı ziyaretini Polonya’ya yapmasının iki ülke ortasındaki dostluğun göstergesi olduğunu belirterek, “Ülkelerimizde de emsal siyasetleri uygulayacağımıza inanıyorum. Bugün ikili olarak adil, demokratik dünyanın içinde bulunduğu problemlerle ilgili konuştuk” dedi.

Novak da “İlk yurt dışı seyahatimin Polonya olması gerektiği benim için pek açıktı. Ukrayna bugün Avrupa’nın kapılarını koruyor, orada temiz beşerler ölüyor. Kurbanların yanında olmalıyız” dedi.

‘MACARLAR BARIŞ İSTİYOR’

Katalin Novak, Ukrayna’daki savaş imgelerinden derinden sarsıldığını belirterek,“Putin’in saldırganlığını ve hükümran bir devlete gerçekleşen silahlı taarruzları kınıyoruz. Biz Macarlar barış istiyoruz. Macaristan’da ve komşu ülkelerde savaşı değil, barışı kazanmak istiyoruz” sözlerini kullandı.

Novak, “Biz pak kurbanların ve gerçeğin yanındayız. Avrupa Birliği ve NATO’ya verdiğimiz taahhütleri yerine getiriyoruz ve bir karara ‘hayır’ deme hakkımız olduğunda ve Macaristan’ın çıkarları gerektirdiğinde ‘hayır’ diyoruz” halinde konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.