“Merkez Bankası’nın yazın BOTAŞ’a döviz satması olağan değil, kurla ilgili endişe var”

Doğalgaz ithalatı için başta Rusya olmak üzere yurtdışı kaynaklara dolar cinsinden ödeme yapan BOTAŞ’a döviz satışları Ocak ayında 6 yılın ardından sıfırlanmıştı. Ocak-Mayıs döneminde de BOTAŞ’a döviz satışı yapılmamıştı.

T24’ten Barış Soydan’ın kulis haberine göre, BOTAŞ’a döviz satışlarının normalde doğalgaz fatura tutarlarının arttığı ve Türkiye’ye döviz girişinin azaldığı kış aylarında gerçekleştiğine dikkat çektiler; yaz aylarında ve Merkez Bankası’nın rezervleri tarihi düşük seviyelerde bulunduğu bir dönemde yeniden satışa başlanmasının olağan olmadığını vurguladılar.

BOTAŞ’a yazın satış yapılmasının ekonomi yönetiminde kur endişesinin yüksek olduğunu gösterdiğini kaydeden kaynaklar, “Turizm dahil döviz girişlerinin yeterisiz kalacağını düşünüyor gibiler” değerlendirmesi yaptılar.

Kamu yönetiminin kurda yükseliş beklentisini akla getirdiği için BOTAŞ’a satışın piyasalara negatif mesaj vereceğini düşünülüyor ve “Enflasyon bu kadar yüksekken kurda yaşanacak bir hareketlenme büyük sorun doğurur” yorumu yapılıyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir