Monopol Bayiler Platformu Lideri duyurdu: Rakı ve şaraba artırım geliyor

Türkiye Monopol Bayileri Platformu Lideri Özgür Aybaş, artırıma ait yaptığı açıklamada “Bize birçok alkol firmasından, eylülün birinci haftası yüzde 15 ila yüzde 20 ortasında artırım yapılacağı ve stoklarımızı korumamıza dair iletiler geliyor. Umarım bu türlü bir artırım geçişi olmaz. Sigara artırımıyla alakalı da fısıltılar kulağımıza geliyor” dedi.

Eylül ayının birinci haftasında rakı ve şaraplara yapılması beklenen artırımla ilgili olarak Aybaş, ANKA’ya açıklamalarda bulundu. Artırım oranının yüzde 15-20 civarında olacağını belirten Aybaş, hemen ÖTV oranlarının kaldırılmasını istedi.

Aybaş’ın açıklaması şöyle:

ARTAN DÖVİZ KURU, ARTIRIMLARI KAÇINILMAZ HALE GETİRDİ: “Gündemimiz tekrar artırım. Mesleksel alanımız olduğu için biz bu haberleri duyuruyoruz. Biliyorsunuz ki son periyotta artan döviz kuru birçok eserde maliyet ile lojistik masraflarını yükseltti. Bu da artırımları kaçınılmaz hale getirdi.

ZAM GELECEĞİNE DAİR İLETİLER ATILIYOR: Bize birçok alkol firmasından eylülün birinci haftası 1’i ile 10’u ortasında yüzde 15, yüzde 20 ortasında artırım yapılacağı ve stoklarımızı korumamıza dair bildiriler atılıyor. Son tüketiciyi de bu halde bilgilendiriyoruz. Umarım bu artırım geçişi olmaz ancak doların ve döviz kurunun bu formda yükselmesi artırım geçişinin kaçınılmaz bir hale geleceğini söylemektedir.

ALIM GÜCÜ YETERLİCE AZALDI: Artırımların bu formda yükselmesi son tüketiciyi ve biz esnafı da mağdur etmektedir. Zira hakikaten de alım gücü yeterlice azaldı. Taban fiyata oranla hiçbir formda alım gücümüz tıpkı minvalde gitmiyor. Yetkililerden ivedilikle ÖTV oranlarının kaldırılmasını da istiyoruz. Zira ÖTV oranı kaldırıldığı vakit birçok eserde fiyat indirimi olacağı konusunda hemfikiriz. Bunu yalnızca ben söylemiyorum. Birçok iktisatçı ve ekonomist de söylüyor.

SİGARA ARTIRIMIYLA ALAKALI DA FISILTILAR GELİYOR: Sigara artırımıyla alakalı da fısıltılar kulağımıza geliyor. Biz doğal ki artırım olmasını istemiyoruz. Umarım gelmez lakin dolar kurunun döviz kurunun bu biçimde yükselmesi artırımların kaçınılmaz kılacaktır.”

SENE BAŞINDAN BU YANA 5 ZAM YAPILDI

Alkol fiyatlarına sene başından bu yana 5 sefer artırım yapıldı. Türkiye Monopol Bayileri Platformu Lideri Özgür Aybaş da 6. artırımın rakı ve şaraba eylül prestijiyle yapılacağını duyurdu. Ocak ve mart ayındaki artırımlardan sonra mayıs ayı ortasında kimi rakı, viski, votka ve şarap eserlerine yüzde 12 ila yüzde 23 aralığında artırım gelmişti. Temmuz ayı başında ise bir içki kümesine ilişkin şarap bazlı içecekler ve birtakım kokteyllerin fiyatları yüzde 40 oranında artmıştı.

Geçen aylarda Resmî Gazete’de yayımlanan kararda, alkolde ÖTV oranları değişikliğine gidilmiş, birtakım eserlerde oranlar arttırılmıştı. Mevzuya ait açıklamada, “Söz konusu mamullerin gençleri alkole alıştırmada tesirli olduğu, içiminin kolaylaştırılması için içine şeker, aroma ve gaz basıldığı, fiyatının alkol derecesi düşük öteki içkilere göre düşük olması nedeniyle erişiminin kolay olduğu gözlemlendiğinden, litre başına uygulanan minimum maktu vergisinde değişiklik yapıldı’ denilmişti. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*