Nobel ödüllü Türk bilim insanı Aziz Sancar TEKNOFEST Azerbaycan’da gençlere seslendi: Yenilgiyi asla kabul etmeyin

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği TEKNOFEST, Türkiye dışında birinci kere memleketler arası olarak Azerbaycan’da yapılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in davetine icabetle günübirlik ziyarette bulundu.

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar da Azerbaycan TEKNOFEST’e iştirak sağladı. Şenlikte konuşan Sancar gençlere değerli iletiler verdi.

“ÖDÜL ALMAK İÇİN YOLA ÇIKMAYIN”

Sancar, “Sevgili gençler Bakü’de TEKNOFEST’le sizlerle buluşmaktan ötürü çok bahtiyarım. Sizlerin bilim ve teknoloji alanında çalışma yapma isteğiniz beni çok şad ediyor. Ben kanserle ilgili çalışırken Nobel kazanayım diye yola çıkmadım, bu hastalığa karşı bir deva bulabilir miyiz diye yola başladım.

Hayatta ödül almak için yola çıkmayın. Yaptığınız her işte daima en düzgün olmaya çalışın. Daha da kıymetlisi insanlığa ve memleketinize bedel katmaya çalışın. Dürünst, ahlaklı ve adaletli olun. Bu formda çalışırsanız kesinlikle mükafatını alınırsınız. Ayrıyeten yaptığınız işlere karşı durduğunuz tutkunun sürmesine karşı müsaade vermeyin. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u feth ederken ‘Ya ben seni alacağım, ya sen beni’ dediği üzere tutkuyla ve çabayla çalışın.” tabirlerini kullandı.

“YENİLGİYİ ASLA KABUL ETMEYİN”

Aziz Sancar kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Sevgili gençler… Benim için en değerli olan şeylerden biri Türk dünyasının kalkınması ve Türk gençlerinin bilimde en ön sıralarda yer alması. Mardin-Savur’dan gelen ve okuma-yazma bilmeyen bir ailenin çocuğuna bu talihi veren milletimize inancın.

Memleketimizin… Memleketimiz dediğim vakit ben hem Türkiye hem Azerbaycan’ı kast ediyorum. Memleketimizin yükselmesi için çok ancak çok çalışın. İşler yolunda gitmediğinde dair düzeltmek için inatçı olun ve yenilgiyi asla kabul etmeyin. Ben 40 yaşıma kadar günde en az 18 saat çalıştım. Gençliğimde birden fazla geceyi laboratuvarda geçirdim. Artık de 12 saatten az çalışmıyorum. Unutmayın… Çalışmak ve insanlığa yararlı olmak size ve kendinize daima daha yeterli hissettirecek. İnsanlığa ve ülkenize faydalı bir iş yapmanın verdiği huzur daima daha memnun olmanızı sağlayacak.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.