Online giysi alışverişinde iadelerden para alınabilir

Pandemi ile artan online alışverişte iadeler sırf perakende dalını değil, iklim krizine bindirdiği yük sebebiyle çevrecileri de endişelendiriyor.

The Guardian’da yayınlanan yazıya nazaran; pek çok müşteri online alışverişte ‘fazla fazla’ alıyor. Vücut konusunda emin olamadığı için iki vücut sipariş ediyor, uygun olanı tutup oburunu iade ediyor. Bir öbür alışkanlık da iki farklı renk alıp, hangisinin yakıştığına bakarak başkasını geri vermek.

Online alışveriş konusundaki en çarpıcı bilgi, Britanya’da satın alınan giysilerin neredeyse yarısının iade edilmesi. Data tahlili yapan GlobalData bu sayının 2025 yılına kadar yüzde 9 artmasını bekliyor.

Analist Patrick O’Brien, “Hayat artık daha değerli, birçok tüketici satın alırken çok daha fazla ince eleyip sık dokuyacak” diyor.

GlobalData analisti Patrick O’Brien, “Yaşam maliyeti kriziyle birlikte, birçok tüketici satın alımlarında daha acımasız olacak, sırf tam olarak emin oldukları eserleri uygun ve güzel kıymette tutacak” diyor.

Perakendecilerin iadeler konusunda yaşadığı problemlere tahliller sunan ZigZag Global‘ın CEO’su Al Gerrie’ye nazaran, alışveriş yapanların yüzde 40’ından en az bir eseri iade edeceğini düşünüyor.

İADELERDEN PARA ALINABİLİR

Bir dağıtım bölümü yetkilisi, birçok perakendecinin iadeleri azaltmak için müşteriden iade başına para kesmek istediğini lakin bu ekonomik rekabet şartlarında bunun ‘fazla cesur’ bir hareket olacağını söylüyor.

Bir öbür sistem de eseri müşteriye site üzerinden çok daha uygun tanıtmak, vücut ve renk konusunda daha gerçekçi fikir vermek için fotoğraf ve görüntü kalitesini artırmak.

Aslında perakendeciler, beden tarama makinelerinden avatarlara kadar çok sayıda teknik tahlili deniyor. Mesela Marks & Spencer, alışveriş yapanların beden formu, uzunluk, yaş ve tarz tercihlerini girip online alışverişten azamî faydayı sağlamalarına imkan tanıyan Fit Finder‘ı kullanıyor.

METAVERSE BİLE ÇÖZEMEZ

Patrick O’Brien, birtakım teknoloji satıcılarının gelip metaverse’ün bu sorunu çözeceğini ilan etmelerini beklemesi gerektiğini belirterek “Ama çözemeyecek zira satın alma kararı dijital olarak kopyalanamayan ögelere dayanıyor. Örneğin bir giysinin sizde yarattığı his ve kumaşın üzerinizden nasıl döküldüğü üzere.” diyor.

Yine de sorunun çözülmesi gerektiği ortada çünkü hem iklim hem finansman açısından tatsız hatta tehlikeli sonuçlara yol açma potansiyeli taşıyor.

İadelerin yüzde 50-80 ortası yine satılabiliyor. Geri kalanların hayır kurumlarına bağışlanması, pop-up mağazalarda satılması, eserleri tamir eden ve yenileyen ellerinde tekrar hayat bulması…

Kolay iade sayesinde satışlarını artıran perakendeciler artık kendi elleriyle büyüttükleri bir sorunu nasıl çözeceklerini düşünüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*