Putin’e büyük şok: Kadirov vazifesini bırakacağını duyurdu

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e yakınlığıyla bilinen ve Ukrayna işgalinde kıymetli bir yere sahip olan Çeçen başkan Ramazan Kadirov, misyonunu bırakacağını duyurdu.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e yakınlığıyla bilinen Çeçen önder Ramazan Kadirov’un son devirde Rus önderle ortasının bozulduğu yazılıp çizilmişti. Son olarak Kadirov, Rusya’nın İslam dini için değerli bir yere sahip olan “Sahih-i Buhârî”yi yasaklamasına sert reaksiyon göstermişti.

Bugün ise Kadirov, Telegram hesabından yaptığı açıklamada vazifesinden ayrılacağını duyurdu. Açıklama toplumsal medyada kısa müddette gündem olurken, Rusya’da adeta şok tesiri yarattı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde 6’ncı ay geride kalırken, Kadirov, bugün yaptığı paylaşımda, misyonuna “süresiz ve uzun” bir orta vermeyi planladığını söyledi. 45 yaşındaki Kadirov, “Uzun vakittir birebir yerde olduğumu fark ettim. Sanırım artık iktidarı bırakma vaktim geldi.” dedi.

KADİROV’UN YENİ VAZİFESİ HAKKINDA BİLGİ PAYLAŞILMADI

Kadirov’un bundan sonra vazifesinin ne olacağı yahut büsbütün emekliye ayrılıp ayrılmayacağı ile ilgili net bir açıklama yapılmadı. Kadirov’un kararı sonrası Kremlin’in reaksiyonu de merak konusu oldu.

Kadirov, Rusya Federasyonu’na bağlı Çeçenistan’ın üçüncü devlet lideri olarak 2011 yılından beri ülkeyi yönetiyor.

Kadirov, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde alanda kelam sahibi olan isimlerden biri olarak tanınıyor. Daha evvel çok defa Putin’e takviye kelamlarıyla Ruslar tarafından ‘propaganda aracı’ olarak da kullanılan Kadirov’un birliklerinin ismi Ukraynalıları bezdirmek için kullanılan azap metotlarıyla de anılıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*