Rusya: Ukrayna tahılını yabancı gemilerle çıkarabiliriz

Zaharova, başşehir Moskova’da düzenlediği haftalık basın toplantısında, Ukrayna’daki limanlardan tahılın çıkarılması konusunda açıklamalarda bulundu. Karadeniz ve Azak Denizi’nde insani koridorların inançlı çalışması için gerekli şartların Rus güçlerince oluşturulduğunu belirten Zaharova, tarım eserlerinin ihracatı için Mariupol ve Berdyansk limanlarının kullanılabileceğini söyledi.

Zaharova, “Rusya’nın, Ukrayna tahılının yabancı gemilerle çıkarılmasını sağlamaya hazır olduğunu teyit ediyoruz. Bu, gemilerin silah kaçakçılığı konusunda denetim edilmesi ve Kiev’in Karadeniz’de kışkırtıcı aksiyonlardan, mayın tehdidi ve tansiyon oluşturmaktan vazgeçmesi koşuluyla gerçekleşebilir. Tahıl, gübre, güç ve öbür kritik eserlerin ihracatı konusunda yükümlülüklerimizi yerine getirmeye hazır olduğumuzu bir defa daha teyit ediyoruz” dedi.

“Yaptırım baskılarına karşın besin ihracatına ikili kanallar üzerinden devam ettiklerini” lisana getiren Zaharova, yılın sonuna kadar memleketler arası pazarlara yaklaşık 25 milyon ton tahıl ve 22 milyon ton gübre tedarik edebileceklerini söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’daki aksiyonlarının besin ve tahıl krizini kışkırttığı istikametinde açıklamaların Batılı ülkeler ve Birleşmiş Milletler (BM) dahil memleketler arası örgütlerin temsilcilerince yapıldığına dikkati çeken Zaharova, bunun “yalan” olduğunu savundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.