Siber dolandırıcıların yeni prosedürü deşifre oldu

Hackerların şahsî dataları ele geçirmek için izledikleri yol her geçen gün biçim değiştiriyor. Dolandırıcılık yollarına bir yenisini daha ekleyen hackerlar, kendilerini bilinen e-ticaret sitelerinin işe alım müdürü üzere tanıtarak kurbanlara SMS gönderiyor. Rastgele gönderilen bu SMS’ler, bilhassa yakın vakitte e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapmış olan kullanıcıları tuzağına düşürerek siber tehditler karşısında açık bir maksat haline getiriyor.
Giderek popülerleşen uydurma iş teklifi dolandırıcılığına karşı ihtarlarda bulunan Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, hackerların yeni tuzağı için izledikleri yolu ve alınabilecek tedbirleri sıraladı.
Hackerların ferdî bilgileri ele geçirmek için izledikleri yol her geçen gün form değiştiriyor. Dolandırıcılık yollarına bir yenisini daha ekleyen hackerlar, kendilerini bilinen e-ticaret sitelerinin işe alım müdürü üzere tanıtarak kurbanlara SMS gönderiyor. Türkiye’nin en tanınan e-ticaret sitelerinin isimlerini kullanarak iş arayışında olan kullanıcıları hedefleyen hacker’ların rastgele SMS’ler göndererek bilhassa yakın vakitte bu sitelerinden alışveriş yapmış kullanıcıları hedeflediğini vurgulayan Laykon Bilişim Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, geçersiz iş teklifi dolandırıcılığı karşısında alınması gereken tedbirleri sıraladı.

BÜYÜK E-TİCARET SİTELERİNİN İŞE ALIM UZMANI KILIĞINA GİRİYORLAR

Akkoyunlu hususa ait açıklamasında, “İş arayışında olan kullanıcıları hedefleyen hackerlar bireylerin telefonuna SMS yoluyla en tanınan e-ticaret şirketlerinin işe alım uzmanı üzere davranarak maaşın tıpkı gün ödeneceği düzmece bir iş teklifi linki yahut irtibata geçilecek bir numara gönderiyorlar. Bu çeşit bir bildiri alan kullanıcılar, bilhassa yakın vakitte bu siteden alıveriş yapmışlarsa gafil avlanarak kontağa tıklıyor ve irtibata geçiyor. Hackerlar bu noktadan sonra kimlik avı saldırısı için oluşturdukları uydurma web sitesi aracılığıyla kullanıcıların ferdî bilgilerini hatta bankacılık bilgilerini de ele geçiriyor. O denli ki bireylerin rehberini de kopyalayabilen hackerlar, böylece kendilerine yeni kurbanlar da yaratmış oluyor. İş bulma vaadiyle kandırılan SMS mağdurları önemli risk altında olabiliyor” tabirlerini kullandı ve bu tıp bir dolandırıcılığın kurbanı olmamak ismine dikkat edilmesi gereken noktaları sıraladı:
“Cep telefonların gelen iş teklifi SMS’lerinin bir şirket ismine yazılmış olması bu SMS’lerin her vakit hakikaten o şirket tarafından geldiğini göstermez. Gönderinin kim olduğuna dikkat edin.
“Gönderilen SMS’te yazım yanlışı olup olmadığına dikkat edin. Genelde bu hücumlar çeşitli çeviri uygulamaları kullanan yabancı hackerlar tarafından yapıldığından, lisan bilgisi yanlışları yapılabiliyor.
“Sahte SMS içeriğinde yer alan geçersiz irtibatlar hackerlerin kimlik avı seyahatinin birinci adımı olarak görülmesi gerekiyor. SMS ile gönderilen ilişkilere tıklanmamalı, site adresinden evvel, siteyle temasın inançlı olduğunu gösteren HTTPS ön eki aranmalıdır.
“İş teklifinde sunulan maaş ekseriyetle çok cazip görünse de kullanıcıların bu vaatlere kanmamaları gerekiyor. Bir teklif gerçek olamayacak kadar cazipse, muhtemelen gerçek değildir.
“En tanınan e-ticaret sitelerinin isminin geçtiği bu SMS’ler geçersiz olduğu için şirketlerin resmi hesaplarından, SMS’te belirtilen konum için bir muhtaçlık olup olmadığının denetim edilmesi gerekiyor. Ekseriyetle bu şirketler SMS ile açık konumlarını paylaşmıyor.
“Bu tıp kimlik avı ataklarından korunmak için tüm aygıtlarınızda sizi kimlik avı taarruzlarına karşı koruyabilecek güvenlik tahlilleri kullanmak gerekiyor. Böylece ferdî bilgilerinizi hedefleyen bu akınlardan kendinizi koruyabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*