Sıhhatte şiddeti önleyecek 66 teklif kağıt üstünde kaldı

17 vekilin 9 yıl evvel 7 ay süren araştırmasının raporu çıktı. Meclis Araştırma Komisyonu’nun teklifleri hayata geçirilseydi şiddet bitecek ve doktor göçü olmayacaktı.

TBMM’de tam 9 yıl evvel tüm partilerin oy birliği ile  “Sağlıkta Şiddetin Önlenmesi” konusunda Meclis Araştırması yapıldı. 10’u AKP’li 17 milletvekilinden oluşan kurul rapor hazırladı. AKP ve Sıhhat Bakanlığı ise raporda sıralanan teklifleri hayata geçirmedi. “Siyasetçiler, sıhhat çalışanlarının verdiği hizmetin vazgeçilmezliğini vurgulayan telaffuzlar geliştirmeli, sıhhat çalışanlarıyla ilgili kelamlarını dikkatle seçmelidir” teklifinin bilakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Giderlerse gitsinler” dedi. Konya’da kardiyoloji uzmanı Ekrem Karakaya cinayetinin akabinde aksiyon yapan hekimler da, iktidar sözcüleri tarafından gaye tahtasına oturtuldu.

RAPOR MECLİS’TE

TBMM’de 19 Haziran 2012’de bütün partilerin oy birliği ile Sıhhat çalışanlarına şiddet konusunda Meclis araştırma önergesi kabul edildi. 17 kişilik komite kuruldu, 10 AKP, 4 CHP 2 MHP 1 HDP Milletvekili yer aldı. Komite başkanlığına AKP Adana Milletvekili ve hala Ankara Üniversitesi Rektörü olan Necdet Ünüvar seçildi. Kurul 7 ay çalıştı 14 Ocak 2013’de 292 sayfalık rapor hazırlayıp TBMM’ye verdi, rapor Meclis Genel Konseyi’nde görüşüldü. Lakin rapordaki 66 teklif yerine getirilmedi.

SİSTEM ÇÖKTÜ

Komisyon üyesi CHP Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer, SÖZCÜ’ye yaptığı değerlendirmede, “Önerilerin hiç biri yerine getirilmediği üzere ‘Sorun var’ diyen sıhhat işçisi ötekileştirildi. Sistem çökmüş durumda. Sıhhat hizmetlerine ulaşım süreci ayları, yılları buluyor. Bu da tansiyonu arttırıyor. Tahlil üretmek yerine ‘Ben yaptım oldu’ mantığı işliyor. Lakin sıhhat bunu kaldırmıyor, infiale, kaosa sebep oluyor. İktidarın düzeltmek üzere bir samimiyeti yok. Sistem alarm veriyor” dedi.

Candan Yüceer

İŞTE DİKKAT ÇEKEN 14 TEKLİF: Şiddeti önlemek hedeflenmiş

1 – Sıhhat çalışanına ruhsal yahut fizikî şiddet uygulanmasının önlenmesi için gereken her türlü türel ve idari önlem eksiksiz olarak alınmalıdır.

2 – Tüm toplumun, sıhhat çalışanlarına yönelik şiddet karşısında, kelam ve aksiyon birliği içinde olması gereklidir.

3 – Kamu/özel bölüm ayrımı yapılmaksızın tüm sıhhat kurumlarında standart bir şiddet idaresi siyaseti oluşturulup, uygulanmalıdır.

4 – Şiddet ile karşılaşan sıhhat çalışanına tüzel, tıbbi ve toplumsal dayanak sağlanmalıdır.

5 – Sıhhat kurumlarında risk değerlendirmesi yapılarak, şiddet riskinin fazla olduğu alanlarda güvenlik tedbirleri artırılmalıdır.

6 – Sıhhat işçisinin istikrarsız dağılımı ve sayısal yetersizliği giderilmeli, hastalara ayrılan mühlet artırılmalıdır.

7 – Sıhhat çalışanlarının mesai ve nöbet saatleri yine düzenlenmeli, uzun çalışma müddetlerinden vazgeçilmelidir.

8 – Performans uygulamasının çalışma barışını ve grup anlayışını bozduğu tarafındaki tenkitler dikkate alınmalı ve performans sistemi bu tarafıyla yine gözden geçirilmelidir.

9 – Sıhhatte Dönüşüm Programı’nın sıhhat hizmetlerinin işleyişine yansıyan kısımları halka tam olarak anlatılmalı, şiddetin nedenleri ortasında sayılan hastaların ve toplumun beklenti seviyesini yükseltecek yanlış bilgilendirmeler yapılmamalıdır.

10 – Yetkililer sıhhat çalışanlarıyla ilgili telaffuzlarını dikkatle seçmelidir.

11- Acil servislerde ve acil hizmet sunumunda bu alanda uzmanlaşmış çalışanın vazife almasına ve bu alanlarda tecrübeye ehemmiyet verilmesine dikkat edilmelidir.

12 – Tüm sıhhat ünitelerinde şiddet konusunda uyarıcı bilgiler içeren panolar bulundurulmalıdır.

13 – Sıhhat kurum ve kuruluşlarında “Hasta Hakları Birimleri” ve “Çalışan Sıhhati ve Güvenliği Kurulları”nın birlikte yer alacağı Sıhhat Bağlantı Merkezleri (SİM) kurulmalıdır. SİM’ler hem hasta ve yakınlarına hem de sıhhat çalışanlarına hizmet vermelidir.

14 – Sıhhat çalışanının tehdit altında olduğu durumlarda; sıhhat çalışanı ve ailesinin korunmasına yönelik düzenlemeler getirilmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*