Son dakika tatil planı yapanlara dolandırıcı uyarısı: Sakın prestij etmeyin

Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olarak açıklanmasının akabinde turizm bölgelerinde yerli tatilci hareketliliği başladı. Bilhassa Antalya’daki otellerde doluluk oranı yüzde 90’a ulaşırken, bu sayının ilerleyen günlerde daha da artması öngörülüyor.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Akdeniz Bölge Temsil Şurası Lideri Ferit Turgut, 9 günlük idari müsaade açıklamasının akabinde başlayan yerli turist akışının son günlerde artarak devam ettiğini bildirdi.

Müşteri memnuniyeti yüksek olan otellerin çok öncesinden rezerve edildiğine dikkat çeken Turgut, geriye kalan müsait otellerin de bayram tatiliyle birlikte doluluk yaşamaya başladığına değindi. Turgut, “Diğer müsait oteller de bayramla birlikte doluluğa ulaşacaktır. 9 gün boyunca yüzde 90 civarı bir doluluk oranı bekliyoruz. En çok tatilci İstanbul ve Ankara yüklü. İç Anadolu’dan Konya ve Kayseri’den de bölgemize gelişler epeyce yoğun” dedi.

Dijital doğrulama sistemi

Son dakika tatilcileri dolandırıcılar konusunda uyaran Turgut, web sitesi üzerinden yapılmak istenen rezervasyonda dijital doğrulama sisteminin kesinlikle aranmasına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Acentelerin büyüğünden küçüğüne bu sistemi kullandığına dikkati çeken Turgut, “Dijital doğrulama sistemi varsa esasen, sağlam bir seyahat acentesi ya da organizatörü diyebiliriz. Öteki aldatıcı reklam içeren, web sayfasında farklı içerikler olan ya da son anda inanılmaz bir fiyata satmaya çalışan ve şahsi IBAN numaralarına havale isteyenlere prestij edilmemesi gerekiyor. Sitenin en altında bir logomuz var. Oraya tıkladığınız vakit TÜRSAB’a link veriyor” tabirlerini kullandı.

Dış pazardaki son durum

Son olarak dış pazardaki son durumu da pahalandıran Turgut, Rusya-Ukrayna pazarında yaşanan önemli problemin devam ettiğini ve bunun dış turizme olumsuz yansıdığını tabir etti. Avrupa pazarındaki rezervasyon akışının artarak devam ettiğini de kelamlarına ekleyen Turgut, “Bu yıl bir rekor yılımız olmayacak lakin berbat yıllardan daha güzel bir yıl olacağı tarafında beklentimiz var. Avrupa’dan en çok Alman, İngiliz, Polonya, Balkan ülkelerinden rezervasyonlar gelmekte” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*