Suudi Arabistan’da 46 milyon amfetamin hapı ele geçirildi: Ülke tarihinde rekor

Suudi Arabistan’ın tarihindeki en büyük uyuşturucu operasyonu gerçleştirildi. Riyad Kuru Limanı’ndaki bir sevkiyatta 46 milyonu aşkın captagon yazılı gap ele geçirildi.

SUUDİ GENÇLER ORTASINDA POPÜLER

Suudi Arabistan captagon logosunu taşıyan hapların en büyük pazarını oluştuyor. Amfetamin, kafein ve çeşitli unsurların bir karışımı olan captagon’un Körfez’deki varlıklı gençler ortasında en tanınan uyuşturuculardan biri olduğu biliniyor.

2021 yılında Foeign Policy isimli gazeteninin bir makalesinde “can ezası ve toplumsal kısıtlamaların” yanı sıra kolay erişilebilirliğin Suudi Arabistan’da captagon kullanımını artırdığı belirtildi. Birebir uyuşturucunun, Suriye’deki iç savaşta savaş alanında endişeyi azalttığını söyleyen savaşçılar tarafından da tüketildiği belirtildi.

New Lines Enstitüsü’nün yakın tarihli bir raporuna nazaran ise Captagon’un global ticareti süratle büyüyore geçen yıl varsayımı 5,7 milyar dolar kıymetindeydi.

GDNC’den bir sözcü, Riyad’da ele geçirilen 46 milyon 916 bin 480 amfetamin tabletinin Suudi Arabistan Krallığı’na getirilen en büyük ölçüdeki uyuşturucu olduğunu söyledi.

Sözcü tıpkı vakitte, güvenlik çalışanının ülkeyi ve vatandaşlarını amaç alan cürüm şebekelerinin faaliyetleriyle gayret etmek ve onları engellemekte kararlı olduğunu ve olaya karışan herkesin caydırıcı cezalara çarptırıldığını vurguladı.

ÖLÜM CEZASINA ÇARPTIRILABİLİRLER

Diğer taraftan, uyuşturucu kaçakçılığından karar giyen şahıslar, 2021’den bu yana şiddet içermeyen uyuşturucuyla ilgili cürümlerin infazlarına ait bir moratoryum olmasına karşın, Suudi Arabistan’ın narkotik maddelerine nazaran mevt cezasına çarptırılabilir.

Suudi Arabistan’daki yetkililer, bir un sevkiyatında 46 milyon amfetamin hapı ele geçirdiklerini açıkladı.

Öte yandan GNDC ele geçirilen hapların nereden geldiğini söylemedi, lakin Körfez’de el konulan captagon haplarının birçoklarının Suriye ve Lübnan’dan geldiğine inanılıyor.

Geçen yıl, Suudi hükümeti, Beyrut’tan sevk edilen yaklaşık 2 bin narın içine beş milyon captagon tableti gizlendikten sonra Lübnan’dan tüm meyve ve zerzevat ithalatını askıya aldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*