Tahıl koridoru için İstanbul’da kritik toplantı!

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya başlattığı hücumlar sonrasında Ukrayna’nın, Karadeniz limanlarında bunan birçok yük gemisi çıkış yapamadı. Ukrayna tahılının sevkiyatında yaşanan aksaklıklar nedeniyle global besin krizinin doruğa ulaşması sonrasında Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in de (BM) iştirakiyle taraflar sorunun tahlili için bir ortaya geliyor.

Hem Türkiye hem Rusya tarafından yapılan açıklamalara nazaran, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM yetkilileri bugün İstanbul’da tahıl koridoru görüşmeleri için bir ortaya gelecek.

BAKAN AKAR DUYURDU

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar dün yaptığı açıklamada, Ukrayna limanlarında bekleyen tahılın milletlerarası piyasalara deniz yolu ile sevkine ait bugün İstanbul’da görüşmelerin yapılacağını lisana getirdi.

Bakan Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘gıda krizi’nin tahliline yönelik gerçekleştirdiği diplomatik çalışmalar ve direktifleri kapsamında sürdürdükleri görüşmelerin olumlu geliştiğini belirtti.

RUSYA’DAN AÇIKLAMA

Diğer yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, İstanbul’da tahıl koridoru görüşmelerinin yapılacağı duyurularak, “Türk ve Rus heyetlerinin öncülüğündeki görüşmelerde BM ve Ukrayna temsilcileri de olacak.” denildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*