TBMM’de türkü söyleyen milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu kimdir, nereli, eşi kim?

AKP’li Derince Belediyesi tarafından 20 Mayıs’ta düzenlenmesi planlanan konseri iptal edilen sanatçı Aynur Doğan’a dayanak sürüyor. Son olarak, CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, konseri yasaklanan ve gaye gösterilen Aynur Doğan’a takviye verdi. Kayışoğlu, TBMM’de Dar Hejiroke türküsünü söyledi.

CHP BURSA MİLLETVEKİLİ NURHAYAT ALTACA KAYIŞOĞLU KİMDİR?

Nurhayat Altaca Kayışoğlu 1978 yılında Tunceli’nin Pertek ilçesinde doğmuştur. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren Nurhayat Altaca Kayışoğlu özgür avukat olarak çalışıp Bursa Barosu’nun idaresine girmeye hak kazanmıştır.

NURHAYAT ALTACA KAYIŞOĞLU’NUN SİYASİ HAYATI

2005 yılında SHP Vilayet İdare Konseyi üyesi seçildi. 2006 yılında Bursa Barosu’nun en genç üyesi olarak idareye girdi.

Nurhayat Altaca Kayışoğlu 25 , 26 ve 27. Devirde CHP’den Bursa Milletvekili seçilmiştir. Kayışoğlu, 26 ve 27. devirde TBMM Divan katip üyeliği ve 27. devirde Türk Lisanı Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Türk Kümesi Üyeliği vazifelerinde bulunmuştur. Nurhayat Altaca Kayışoğlu, müzik ve tiyatro sevgisiyle tanınıyor.

NURHAYAT ALTACA KAYIŞOĞLU’NUN EŞİ KİM?

Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Gazeteci Muharrir Yusuf Kayışoğlu ile evlidir ve bir çocuk annesidir.

NURHAYAT ALTACA KAYIŞOĞLU NEDEN TBMM’DE MÜZİK SÖYLEDİ?

Konuşmasında, Sertab Erener’in Eurovison’u kazandığı Every Way That I Can müziğini seslendiren Kayışoğlu kelamların bitimiyle “Söyleyebiliyoruz” dedi ve akabinde Dar Hejiroke’ye geçti.

Kayışoğlu, türkünün bitiminde “Söyleyemiyoruz” diyerek protestosunu bitirdi. Kayışoğlu geçen yıl da iktidarı eleştirmek için kürsüden kelamları Dadaloğlu’na, bestesi Grum Yorum’a ilişkin ‘Yarın Bizimdir’ türküsünü söylemişti.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu geçtiğimiz yıl da Meclis kürsüsünden “Dadaloğlu” türküsünü okumuştu. “Yasaklarla uğraş edecektiniz fakat daha beter yasaklar getirdiniz” diyen Kayışoğlu, “Bu utançtan Türkiye’yi kurtarın” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.