Yapay zekanın ürettiği fecî karakter toplumsal medyayı karıştırdı

Twitter’da @supercomposite isimli bir kullanıcı, yapay zeka programlarında oluşturduğu kimi imajlarda karşısına tıpkı bayanın çıktığını belirtti.

Bu bayanın olduğu imajları biriktirmeye başlayan kullanıcı, sonunda bunları toplumsal medya hesabından yayımladı. En az 75 bin kişinin beğendiği imajlar, kimi kullanıcılar tarafından kaygı sinemalarına benzetildi. Görsel yahut yazılı komutlardan yeni fotoğraflar oluşturmaya yarayan, DALL-E, Stable Diffusion ve Midjourney üzere yapay zeka programları son vakitlerde hayli tanınan.

Bu popülaritenin arkasında, ortaya çıkan fotoğrafların son derece gerçekçi yahut sanatsal olması yatıyor. Kullanıcılar ekseriyetle Discord sunucuları üzerinden erişime açılan programlara fotoğrafını yapmasını istediği mevzuyu boş bir kutucuğa cümle yahut sözlerle yazıyor. Birkaç saniye sonra program komutlar doğrultusunda yaptığı fotoğrafları kullanıcıya sunuyor. 

Twitter’da gündem oldu sonra büsbütün yayıldı

VICE’a konuşan @supercomposite isimli Twitter kullanıcısı, ürkütücü bayanın hangi yapay zeka programlarında ortaya çıktığını söylemekten kaçındı. Lakin bu manzaraları birden fazla programdan elde ettiğini öne sürdü. 

Kullanıcının “Loab” ismini verdiği bayan, birinci sefer nisanda yapay zekaya negatif yük tekniğiyle (negative weights technique) komut verildiğinde ortaya çıkmıştı.

Bu teknik, kabaca yapay zekaya “Verdiğim komutun tam aksisi tarafta bir görsel oluştur” denmesi manasına geliyor. @supercomposite de birinci olarak, ünlü oyuncu Marlon Brando’dan yola çıkarak, “Brando” sözünün zıddını oluşturmak istemişti.

Adı verilmeyen program, bu komutu alınca üzerinde “DIGITA PNTICS” yazan bir logo tasarlamıştı. Daha sonra kullanıcı yapay zekaya bu yazıyı girdi ve bunun da negatifini oluşturmasını talep etti:

Acaba o logonun zıddı olarak bana Marlon Brando’nun bir fotoğrafını mi verecekti?

Ancak kullanıcının karşısına beklediğinin bilakis, Marlon Brando değil, Loab ismini verdiği bu bayanın imgeleri çıkmaya başladı. 

Kullanıcı, daha sonra Loab’ın manzaralarının varyasyonlarını üretmeye başladı. Birçok ünlü simayla yapılan denemelerin tersine, Loab’ın manzarası birkaç fotoğraf sonra ortadan kaybolmuyor, her varyasyonda daha besbelli ve baskın hale geliyordu. 

Loab’ın manzaralarını öteki sahnelerle birleştirmeyi, yani yapay zekanın oluşturduğu alakasız manzaralarla birlikte tekrar programa yüklemeyi deneyen kullanıcı bu sefer gördükleri karşısında daha da şaşırdı.

Yapay zeka, Loab’ı daima vahim ve kanlı sahnelerle birlikte düşünüyordu. 

Independent Türkçe’de yer alan haberde, kimi imajlarda Loab, başsız beşerler yahut gözleri kanayan, yüzleri deforme olmuş çocuklarla birlikte resmediliyordu. Dahası imgelerin hepsinde Loab’ın düz, kahverengi saçları ve al yanakları çok besbelliydi.

Twitter’da @supercomposite’in paylaşımını yanıtlayan öteki kullanıcılardan oldukça farklı yorumlar geldi. Kullanıcılardan biri ünlü bilimkurgu muharriri Philip K. Dick’in “Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi?” kitabına atıfla şöyle yazdı: 

Androidler elektrikli hortlaklar düşler mi? 

Bir kullanıcı bu imajların aslında insanların bilinçaltını yansıttığını söylerken, bir oburu de şu yorumda bulundu: 

İlk yapay zeka canavarı doğdu, bir daha asla uyuyamayacağım.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*