Youtube videolarında telif hakları ile ilgili merak edilenler

Youtube videolarında telif hakları ile ilgili merak edilenler

Telif hakkı, kişi veya kişilerin fikri emeği neticesinde ortaya çıkan her türlü ürünün kullanımı veya kopyasının meydana getirilmesi ile ilgili hukuken sağlanan haklardır. Ürünün meydana gelişi ile birlikte kişi veya kişiler telif haklarını koruyabilirler, tescil bu durumlarda şekil şartı olarak yer almaz.

Youtube’da da kanal sahibi olan kişiler her türlü fikri emek vasıtasıyla bilgi, düşünce veya eser gibi paylaşımlarda bulunarak kendilerini dış dünyaya açabilmektedirler. Kendi görsellerinin yanı sıra ortaya çıkarılabilen başta animasyon, tasarım, uygulama vs etkinliklerle videolarını yükleyerek paylaşımda bulunmaktadırlar. Tabii ki bu etkinlikleri korumak adına da telif haklarını kullanabilmektedirler. Başlangıçta kendi ürünlerinin kopyalandığını ya da çalıntı paylaşımlar yapıldığının görülmesini Youtube uygulamasına bildirerek yaptırım uygulanmasını isteyebilmektedirler. Youtube’da telif hakkı ihtarları para kazanma durumlarında sakınca doğuracağını belirtmiştir. Bununla birlikte üç telif hakkı ihtarı alınması halinde hesabın tüm kanallarıyla birlikte kapatılacağını, tüm videolar kaldırılacağını ve yeni kanal açılamayacağını belirtmiştir.

Hukukumuzda da bu konu ile alakalı düzenleme olarak Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu (FSEK) düzenlenmiştir.

Özetle belirtecek olursak, televizyon programları, filmler, tiyatrolar, şarkılar, besteler, reklamlar ve bunun gibi birçok eser niteliği taşıyan yapılar telife tabi tutulabilir. Bu gibi eserlerin telife tabi tutulmaması için sahibinin onayı, bilgi verilerek söz konusu işlemin gerçekleştirilmesi gibi yollara başvurarak telif haklarının zedelenmemesini sağlanabilir.

Youtube uygulaması haricinde telif haklarının çiğnenmesi ihtimali halinde kişiler önleme davası açarak söz konusu açarak söz konusu yayının yapılmasının önüne geçebilir bununla birlikte müdahalenin men’i davası ile birlikte söz konusu ihlalin giderilmesini talep edilebilir.

Tüm bu durumlar dışında telif hakkı zedelenen kimse maddi zararı var ise maddi tazminat davası açarak ekonomik olarak uğradığı zararın tazminini de sağlayabilecektir. Son olarak telif hakkını elinde bulunduran kişi bu durumun kendisinde yarattığı hezeyanı bir nebze olsun tamiratını sağlayabilmesi açısından manevi tazminat talebinde de bulunabilecektir.

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu md. 71’deki düzenlemeye bakacak olursak da “Bir eseri, icrayı, fonogramı veya yapımı hak sahibi kişilerin yazılı izni olmaksızın işleyen, temsil eden, çoğaltan, değiştiren, dağıtan, her türlü işaret, ses veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma ileten, yayımlayan… kişi hakkında bir yıldan beş yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur.’’ Buradan da anlaşılacağı üzere telif haklarına yönelik saldırıda cezai yaptırıma da tabi tutulacaktır.

 

 

Author:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir